Romney vyhrál republikánské primárky na Floridě

New York/Tallahassee – Bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney podle očekávání výrazně zvítězil v republikánských primárkách na Floridě. Ve čtvrtém nejlidnatějším státě USA získal kolem 47 procent hlasů, zatímco jeho hlavní sok Newt Gingrich kolem 32 procent. Romney tím vyhrál druhé ze čtyř úvodních klání o republikánskou nominaci na prezidenta a v tuto chvíli je jasným favoritem. Podle vlády se stal tak vážným uchazečem o prezidentskou kandidaturu za Republikánskou stranu, že již potřebuje ochranu tajných služeb. S odvoláním na nejmenované oficiální představitele to dnes uvedla agentura AP. Třetí na Floridě skončil bývalý senátor Rick Santorum, čtvrtý byl kongresman Ron Paul.

Favorit republikánského klání o nominaci na prezidenta Spojených států Mitt Romney uvedl, že „nemá starost o velmi chudé lidi“. Podle čerstvého vítěze důležitých primárek na Floridě pro takové Američany existuje sociální záchranná síť. V kampani se proto zaměřuje na střední třídu. Bývalý guvernér státu Massachusetts a multimilionář výrok, který podle agentury AP zřejmě využijí jeho kritici, pronesl v rozhovoru s televizní stanicí CNN.

Romney nad bývalým předsedou Sněmovny reprezentantů Gingrichem na Floridě vyhrál po ostré a trpké kampani plné osobních výpadů a vzájemného obviňování. Bývalému guvernérovi k vítězství podle průzkumů pomohl dobrý výkon v debatě televizní stanice CNN minulý čtvrtek. Významnou roli sehrál i fakt, že ve výdajích na kampaň svého soka přeplatil v poměru nejméně čtyři ku jedné.

Nakonec mu tak oplatil porážku z předchozího hlasování v Jižní Karolíně. Gingrich tam 21. ledna získal 40,4 procenta oproti Romneyho 27,8 procenta. Na Floridu tak přijížděl na vítězné vlně. Bývalý guvernér se ale z prohry poučil, upravil svou kampaň a nakonec ve „slunečním státě“ slavil potřebný úspěch.

Romney v projevu k voličům poděkoval Floridě za „velké vítězství“. Svou vítěznou řeč pak věnoval převážně kritice prezidenta Baracka Obamy. Obvinil jej, že za jeho vlády přišlo o práci a domovy více lidí než za kteréhokoliv jiného prezidenta v amerických dějinách. Zdůraznil, že díky svým zkušenostem z podnikání, ale i z vládnutí v Massachusetts to dokáže změnit. „Mé vůdčí schopnosti ukončí Obamovu éru a zahájí éru prosperity,“ řekl.

Mitt Romney s manželkou
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Gerald Herbert

Ekonomika na Floridě v současných primárkách hrála velkou roli a bude ji hrát i na podzim v prezidentských volbách. Stát, který se až do nedávné recese těšil dobrým hospodářským podmínkám, sužuje vysoká nezaměstnanost. Minulý měsíc činila 9,9 procenta, což bylo zhruba o procentní bod nad celonárodním průměrem. Mnoho lidí tu přichází o své domovy, protože nemají na splátky hypotéky. Stát je v tomto ohledu šestý nejhorší v zemi.

Florida byla dosud největším státem, kde republikánští uchazeči o Bílý dům soupeřili. V sázce tu byly hlasy 50 delegátů, kteří budou na konci srpna na sjezdu Republikánské strany v Tampě volit kandidáta, jenž se postaví Obamovi. Pro celostátní nominaci potřebuje kandidát 1 143 delegátů z celkového počtu 2 285. Romney v současnosti podle agentury AP má 71 volitelů, Gingrich 23, Santorum 13 a Paul tři.

Bývalý šéf sněmovny Gingrich po porážce na Floridě přesto zůstal bojovný. Předstoupil před své příznivce s heslem, že ještě zbývá 46 států, v nichž se zatím nerozhodlo. Hlasování na Floridě podle něj definitivně ukázalo, že republikánské klání je soubojem dvou soupeřů. Sebe přitom označil za konzervativního a Romneyho za umírněného kandidáta. Zopakoval, že v žádném případě nehodlá svou kampaň ukončit.

Newt Gingrich:

„Po primárkách v Iowě o mně říkali, že jsem už mimo. Po vítězství v Jižní Karolíně se však odmlčeli. A teď se mě opět ptají, co budu dělat dál. Tak já vás chci jen ujistit, že vyhrajeme a získáme v Tampě nominaci.“


Republikánští kandidáti se totiž na Floridu určitě vrátí: Zde totiž padne závěrečné rozhodnutí, protože sjezd letos republikáni naplánovali právě sem a zvolí zde svého prezidentského kandidáta, který vyzve Baracka Obamu v závěrečném volebním klání o Bílý dům.

Gingrich již před hlasováním na Floridě naznačoval, že by svou další účast v klání měl zvážit Santorum, aby se netříštily hlasy konzervativních voličů. Bývalý senátor ale po floridských primárkách dal najevo, že něco takového nemá v úmyslu. Nesplnila se navíc ani Gingrichova předpověď, že spolu se Santorumem na Floridě získá větší počet hlasů než Romney. Znamenalo by to prý, že republikáni si ve skutečnosti přejí konzervativního kandidáta.

Gingrich se také v projevu po primárkách označil za zástupce lidí, zatímco multimilionáře Romneyho za kandidáta peněz a Wall Streetu. Skutečností nicméně je, že ani Gingrichova kampaň na Floridě by nebyla možná bez masivní podpory od miliardáře Sheldona Adelsona, který provozuje kasina a hotely. Právě peníze a podpora sponzorů přitom podle komentátorů budou pro Gingrichovo setrvání v kampani klíčové. Pokud nebudou přesvědčeni o tom, že jeho snažení nemá smysl, bude budoucnost bývalého šéfa sněmovny neradostná.

Video Romney vyhrál primárky na Floridě
video

Romney vyhrál primárky na Floridě

Romney vyhrál primárky na Floridě

PP 1.2.

Reportáž Michala Kubala

Rozhovor s Danielem Anýžem

Další zastávkou republikánského klání o nominaci na prezidenta bude v sobotu Nevada. Všeobecně se má za to, že by tu mormon Romney neměl mít problém přesvědčivě zvítězit vzhledem k velkému počtu voličů stejného vyznání. Silnou pozici by bývalý guvernér měl mít i v dalších únorových primárkách v Mainu, Coloradu, Minnesotě, Missouri, Arizoně a Michiganu. Gingrich tak může získat půdu pod nohama až v další televizní debatě, která se koná teprve na konci února. Tento měsíc tak pro něj bude složitý.