Australská bojovnice za domácí porody zemřela při jednom z nich

Melbourne - Skalní zastánkyně porodů doma, Australanka Caroline Lovellová zemřela paradoxně po domácím porodu. Podle australského serveru The Age před smrtí varovala vládu, že pokud nezajistí lepší financování péče porodních asistentek a právní ochranu porodu doma, životy rodiček a dětí budou v ohrožení. Po Lovellové zůstali kromě novorozené Zahry manžel Nick a starší dcerka Lulu. Její úmrtí je zatím předmětem šetření.

Lovellová minulý týden v pondělí doma v Melbourne porodila svou druhou dceru. Následně ale musela být 36letá žena s infarktem a v kritickém stavu převezena do nemocnice, kde druhý den zemřela. Předpokládá se, že doma jí pomáhala soukromá porodní asistentka.

Lovellová byla zarytou zastánkyní porodů doma. Dokonce v písemném prohlášení k zákonu o porodních asistentkách trvala na tom, že nebude mít jinou možnost než rodit svépomocí, pokud bude chtít potomka přivést na svět doma a porodní asistentky nebudou mít zákonnou ochranu.

Těhotenství
Zdroj: ISIFA
Autor: Rex Features

Při přezkoumávání zákona z roku 2009 se zasazovala o to, aby tyto zdravotnické pracovnice, které pomáhají při domácích porodech, dostávaly více peněz a byly zákonem chráněny stejně, jako je tomu v jiných zemích. Stavěla se proti tomu, aby se při těhotenství s nízkým rizikem žena nesměla rozhodnout svobodně pro porod doma.

Podle zdrojů z ministerstva zdravotnictví ve státě Victoria každý rok plánuje porod v domácím prostředí na 200 žen, a to za pomoci soukromé porodní asistentky. Ministerstvo nicméně testuje využití porodních asistentek ze dvou veřejných nemocnic. V případě úspěšnosti bude program rozšířen na další zařízení.