Hlásí se Phil: Ještě půldruhého měsíce bude zima

Punxsutawney (USA) – Letošní zima by podle tradiční předpovědi pensylvánského sviště Phila měla trvat ještě šest týdnů. Slavný zvířecí meteorolog dnes ráno místního času vylezl ze své nory v pensylvánském městečku Punxsutawney a spatřil svůj stín. To podle více než stoleté tradice znamená, že zima jen tak neskončí. Pokud by svišť naopak svůj stín nezahlédl, znamenalo by to, že se blíží jaro. Jiní a méně slavní svišti-prognostici s Philovou předpovědí ale nesouhlasí a letošní nezvykle teplá zima v USA jim zřejmě dává za pravdu.

Philovu předpověď dnes před několika tisíci přihlížejícími v Punxsutawney tlumočil viceprezident místního Svištího klubu Mike Johnson. „Vidím mnoho stínů. A tak nás čeká ještě šest týdnů zimy,“ řekl na slavnosti.

Philovy prognózy mají jen asi čtyřicetiprocentní úspěšnost, byť to členové Svištího klubu, podle nichž je Phil neomylný, neradi slyší. Z nepříliš přesných záznamů přitom vyplývá, že svišť dosud ve zhruba stovce případů předpověděl zimu a v šestnácti jaro.

Svišť Phil předpověděl dlouhou zimu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Gene J. Puskar

Phil ale není jediným svištěm, který na severoamerickém kontinentu předpovídá na Hromnice počasí. Například v městečku Dunkirk ve státě New York mají Davea. Jeho předpovědi jsou prý přesnější, protože zatímco Phila vytáhnou z nory a předvádí ho davu, svišť z Dunkirku z ní leze sám. Letos žádný stín nezahlédl, což znamená jaro. Se stejnou předpovědí pak přišel i Chuck z newyorské městské části Staten Island, kterého i letos vytáhl z nory starosta Michael Bloomberg. Obřad se na rozdíl od roku 2009 letos obešel bez incidentů. Tehdy zvíře starostu kouslo do prstu. List The Los Angeles Times si nicméně všimnul, že Bloomberg nic neponechal náhodě a navlékl si rukavice.

Slavnost v Punxsutawney je navzdory konkurenci stále největší a nejpopulárnější. Sviští klub tu předpovídání počasí inspirované starou německou legendou u nory na Krocaním vršku v Punxsutawney pořádá již přes 125 let. Ceremoniál přenášejí televizní a rozhlasové stanice po celých Spojených státech. Počasí prý v Punxsutawney oznamuje stále stejné zvíře, byť se normálně svišti v přírodě dožívají kolem šesti let a v zajetí kolem deseti let. Phil si ale prý každé jaro podle pověsti lokne kouzelného punče, který ho ochrání před smrtí.

/*json*/{"map":{"lat":40.930569125563,"lng":-78.958096504211,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/