Evropu svírají mrazy, mrtvých je už přes 300

Londýn – V celé Evropě mrzne, počasí si vybírá krutou daň na lidských životech a také komplikuje dopravu. Za poslední týden umrzlo na kontinentu na 300 lidí. Dalších osm mrtvých dnes hlásí Polsko, devět Ukrajina. Kvůli sněžení zrušilo londýnské letiště Heathrow stovky leteckých spojů, včetně některých s Prahou. Podobné počasí má podle meteorologů trvat i v následujících dnech.

Od začátku nynější vlny mrazů před 10 dny v Polsku zemřelo na podchlazení po objevení dalších osmi těl 53 lidí; 96 od loňského listopadu. Většinou se jedná o bezdomovce, kteří byli často opilí a dostatečně se nechránili před mrazem dosahujícím až minus 22 stupňů Celsia. 
Nízké teploty až minus 33 stupňů zabíjí nejvíce lidí na Ukrajině, kde bilance s devíti oběťmi v noci na dnešek dosáhla 131 za devět posledních dnů. I zde se jedná hlavně o bezdomovce, pro které přitom úřady připravily na různých místech více než 3 000 vyhřívaných stanů a v Kyjevě otevřely na noc stanice metra. Vláda sdělila, že dalších asi 1 800 lidí bylo hospitalizováno pro omrzliny či prochladnutí.
   
V Litvě, která sousedí s Polskem, policie podle agentury AFP oznámila tři další oběti, čímž se bilance zvýšila na 15 mrtvých za posledních 10 dní. V Bulharsku mráz zabil 15 lidí, převážně chudých vesničanů. Šest nových obětí dnes oznámilo Rumunsko, kde tak již v posledních dnech zemřelo 34 osob. Některé další země hlásí jednu až čtyři oběti mrazů. V Česku za poslední týden, kdy panovaly nejsilnější mrazy, mělo pravděpodobně počasí na svědomí zhruba sedmnáct úmrtí. V Maďarsku zemřelo za mrazivého počasí již pět lidí. Tři z toho za
posledních 24 hodin; při topení se udusili oxidem uhelnatým. Záchranka přijímá o 20 procent více volání kvůli otravám, než je běžný průměr. Mnoho lidí bylo hospitalizováno kvůli omrzlinám.  

Vlna chladu, která zachvátila také Balkán, připravila o život už 16 lidí. Tři nová úmrtí byla zaznamenána v Srbsku a dvě v Bosně. V Srbsku byl v 37 obcích vyhlášen výjimečný stav a 70 tisíc lidí zůstalo izolováno v obcích odříznutých od světa haldami sněhu. Jejich zásobování obstarává nyní armáda a policie. Tisíce lidí jsou také izolovány v odlehlých obcích v Bosně a Chorvatsku. V Sarajevu dál metrová vrstva sněhu paralyzuje dopravu. S pomocí sněhových pluhů a buldozerů se podařilo v noci na dnešek osvobodit několik desítek aut zavalených lavinami u Mostaru. V Černé Hoře byla zachráněna stovka lidí, kteří strávili 24 hodin v autobusech v zasypaném silničním tunelu.

Sníh pokryl pláž na Baleárských ostrovech.
Zdroj: ČT24

Většinu Británie v noci podle stanice BBC pokryla až 17centimetrová vrstva sněhu. Londýnské mezinárodní letiště Heathrow proto zrušilo zhruba polovinu z asi 1 200 dnešních pravidelných letů, některé další měly zpoždění. Podle serveru Letiště Praha tak do české metropole například nepřiletí spoje společnosti British Airways, které měly přistát v 17:35 a 20:55. Podobná situace byla na letišti Luton, zatímco letiště Gatwick zajistilo všechny dosavadní odlety a přílety.
   
Sníh zavinil podle BBC jen v hrabství North Yorkshire nejméně 60 silničních nehod. Na různých místech země uvízly na silnicích stovky aut. Například na dálnici A50 v hrabství Staffordshire zůstalo ráno kolem 100 opuštěných aut, které zde zablokovala nehoda kamionů. Úřady varují, že se zmírněním sněžení dnes přijdou větší mrazy a silnice budou mnohde kluzké.

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové

Reportáž Milady McGrathové

ud: 5.2.2012

Mráz v Evropě zabíjí a komplikuje dopravu

Sněhová nadílka a mrazy dále komplikují dopravu také ve Francii, kde v noci na dnešek umrzla 46letá bezdomovkyně v Compiegne na severu země, čímž počet obětí posledních dnů stoupl na čtyři. V sobotu navíc zemřel 11letý chlapec, pod kterým se prolomil led zamrzlého jezera na východě země. Většina francouzských departementů vyhlásila stav pohotovosti a vyzvala obyvatele k opatrnosti, hlavně na zasněžených silnicích. V Německu teplota v noci na dnešek klesla na minus 20 stupňů Celsia, ale žádná oběť hlášena nebyla. Více než 200 nehod zavinila podle AFP sněhová bouře s teplotami až minus 40 stupňů v oblasti Helsinek. 

Mrazivé počasí ve Švýcarsku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Martial Trezzini

Vlna mrazu, která pokračuje v Itálii a zabila zde již nejméně 10 lidí, vyvolala o víkendu podle agentury AFP kritiku úřadů poté, co sníh v Římě a jinde vyvolal chaos. Především ochromil dopravu a zásobování i potravinových obchodů.

Někteří obyvatelé na severu Říma si museli sami rozřezávat kmeny stromů, které spadly v důsledku mrazu a sněhu na silnici. Úřady jim nebyly prý s to pomoci z důvodu sporů mezi místními a vládními představiteli. Starosta Říma se stal terčem ostré kritiky za to, že včas nemobilizoval záchranné a další služby pro čištění ulic a další likvidaci následků mrazivého počasí. Mnoho lidí zůstalo dlouho bez elektřiny. Stovky vojáků začaly pomáhat odklízet páteční sníh až dnes.