Diplomaté řešili v Mnichově prioritně otázku Sýrie

Mnichov - V Mnichově dnes končí bezpečnostní konference, které se účastnili nejvýznamnější diplomaté z celého světa. Tématem číslo jedna byla napjatá situace v Sýrii. Včerejší ruské a čínské veto rezoluce Rady bezpečnosti vyvolalo na konferenci pozdvižení.

Celou sobotu se snažili diplomaté najít v Mnichově shodu, která by zablokování rezoluce odvrátila. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová marně ujišťovala Sergeje Lavrova, že vojenská intervence v Sýrii nepřichází v úvahu. 

Reakcí na následné veto probíhaly od znechucení přes pohoršení až po bezmoc. Diplomaté se vyjádřili v tom směru, že Moskva a Peking teď mají na svědomí syrské civilisty. Včera pozdě večer vystoupili se svými prohlášeními například Catherine Ashtonová, která prohlásila, že „nadešel čas mluvit jedním hlasem a zasadit se o demokratizaci Sýrie“. Podle německého ministra zahraničí je nyní důležité, aby mezinárodní společenství nevzdalo své snahy. 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Mikhail Metzel

V Mnichově se kromě Sýrie probíraly i třeba peníze na obranu nebo finanční problémy eurozóny ve smyslu jejich dopadu na bezpečnost. Spojené státy se vyjádřily v tom smyslu, že nenechají Evropu ve štychu. 

Na stole měli diplomaté také téma vztahu Ruska k organizaci NATO a protiraketovému štítu v Evropě. Žádné oteplování vztahů se ovšem nekonalo. Na konferenci se mimo jiné probíral i třeba Írán nebo Afghánistán.