Před libyjským soudem stanuli první Kaddáfího stoupenci

Benghází - V Libyi začal první proces s přívrženci loni svrženého Kaddáfího režimu. Před vojenským tribunálem ve východolibyjském městě Benghází stanulo 41 osob obviněných ze spiknutí proti libyjské revoluci. Zdroje neuvedly, jaké tresty souzeným hrozí, ani předpokládanou délku procesu.

Souzení byli zatčeni loni v červenci v Benghází krátce poté, co zde tehdejší vzbouřenci zaútočili na skupinu přívrženců někdejšího režimu Muammara Kaddáfího. Jsou obviněni, že vytvořili násilnickou bandu s cílem páchat zločiny na podporu boje Kaddáfího sil proti libyjské revoluci zahájené loni 17. února.
   
Obhájci souzených protestovali proti konání procesu před vojenským tribunálem, protože mezi obviněnými je většina civilistů. Jejich protest nezabránil zahájení procesu, který je otevřený veřejnosti a probíhá za přísných bezpečnostních opatření. Lze počítat s kritikou podmínek procesu ze strany ochránců lidských práv.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayové vyjádřila v lednu znepokojení nad zacházením s vězni v libyjských věznicích. Před Radou bezpečnosti OSN upozornila, že libyjské věznice kontrolují provládní síly z řad bývalých revolucionářů a většina lidí je tam držena proto, že podporovala Kaddáfího režim.

Apelovala na novou vládu v Tripolisu, aby co nejdříve převzala dohled nad těmito zařízeními, u všech zadržovaných prošetřila důvod zadržení a buď je postavila před spravedlivý soud, nebo je propustila. Zároveň vyjádřila přesvědčení, že dozorci mají výzbroj, která je hrozbou pro lidská práva. Informovala také o výsledcích šetření pracovníků OSN, kteří v několika věznicích zjistili nejen špatné zacházení s vězni, ale i jejich mučení.
   
Podle nevládních humanitárních organizací je v Libyi asi 8 500 vězňů v šedesátce žalářů, které většinou řídí revoluční milice.