Prezidentem Finska se stal konzervativec Niinistö

Helsinky - Konzervativní politik Sauli Niinistö vyhrál s převahou nedělní druhé kolo prezidentských voleb ve Finsku. Podle konečných výsledků získal 63 procenta hlasů, jeho soupeř, liberální ekolog Pekka Haavisto obdržel zbylých 37 hlasů, informovala dnes agentura AP.

Sauli Niinistö se stane prvním konzervativním prezidentem severské země po 30 letech. Proevropsky orientovaný 63letý politik vyhrál již první kolo voleb před dvěma týdny, nezískal tehdy ale absolutní většinu hlasů.

Niinistö nahradí v čele země první a zatím jedinou ženu v prezidentském úřadu Tarju Halonenovou, která patřila k nejoblíbenějším politikům v zemi a vedla ji oba možné šestileté mandáty.

Finský prezident má poměrně omezené pravomoci, neboť velká část jich byla postupně přesunuta na předsedu vlády. Nicméně je považován za významný „ukazatel“ veřejného mínění a hraje také roli „značkového představitele“ Finska v zahraničí.

Sauli Niinistö:

Dnes třiašedesátiletý právník se pravděpodobně stane prvním konzervativním prezidentem Finska za posledních třicet let. O funkci hlavy státu se ucházel již v roce 2006 jako kandidát Národní koaliční strany (KOK), tehdy ovšem těsně prohrál s kandidátkou sociálních demokratů Tarjou Halonenovou.

Milovník jízdy na kolečkových bruslích se narodil 24. srpna 1948 v jihofinském Salo, politickou kariéru začal po studiích práv v 70. letech v lokální politice. Do finského parlamentu se poprvé dostal v roce 1987, v letech 2007-2011 byl dokonce jeho předsedou.

Od té doby vedl ve všech průzkumech veřejného mínění o jejím nástupci. V letech 1996 až 2003 byl finským ministrem financí, později působil také jako ministr spravedlnosti. Od roku 2002 je čestným předsedou Evropské lidové strany (EPP), nejsilnější frakce Evropského parlamentu. Předsedá finské fotbalové asociaci.