Zemětřesení na Filipínách si vyžádalo desítky obětí

Manila – Nejméně 43 lidí zemřelo dnes po zemětřesení na Filipínách. Další lidé se pohřešují, záchranáři po nich pátrají. Otřesy o síle až 6,9 stupňů Richterovy škály zasáhly především centrální část Filipín. Na nejhůře postiženém ostrově Negros jsou uzavřeny školy a úřady. Někde nefunguje ani elektřina, ani mobilní síť. 

Epicentrum zemětřesení, které udeřilo v 11:49 místního času, bylo lokalizováno v moři zhruba 72 kilometry severně od Dumaguete. Poté zasáhly oblast ještě další otřesy, po kterých následovaly sesuvy půdy. V horské vesnici Planas, asi 15 kilometrů od města Guihulngan v provincii Negros Oriental, sesuv půdy zavalil až tři desítky domů a připravil o život 29 lidí. 

V Guihulnganul zatím napočítali 11 mrtvých, mezi nimiž jsou i žáci zřícené místní základní a střední školy a lidé nakupující ve veřejné tržnici, která také spadla. Asi stovka lidí utrpěla zranění. 

Kromě provincií Negros Occidental a Negros Oriental byly otřesy cítit také na ostrově Cebu, kde trvaly půl minuty. V horské vesnici Solongon u městaLa Libertad sesuv půdy pohřbil blíže neznámý počet osob, i k nim se nyní záchranáři s lopatami a motorovými pilami snaží dostat. Z místa údajně slyšeli volání o pomoc.