Monacká princezna prohrála soud s německou justicí

Štrasburk – Monacká princezna Caroline a její manžel Ernst prohráli u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku spor o porušení ochrany soukromí v tisku. Princezna zažalovala německé soudy, protože nezakázaly zveřejnění fotografií z její dovolené v roce 2002 ve Švýcarsku, tedy v době, kdy byl její otec monacký kníže Rainier III. nemocný.

Soudci jednomyslně odsouhlasili, že fotky, na kterých je princezna na ulici ve Svatém Mořici v zimě, nebyly samy o sobě nijak útočné, nebylo tedy možné je zakázat.   

K podobnému názoru dospěl v únoru 2008 i německý ústavní soud. Podle něj se články zveřejněné v časopisech Frau im Spiegel a Frau Aktuell týkaly aktuálního tématu, tedy nemoci knížete Rainiera III., a tisk proto měl právo zmínit chování jeho rodinných příslušníků spolu s fotkami. 

Právníci Spolkové republiky argumentovali tím, že princezna je následnicí trůnu jednoho z členských států Rady Evropy a je tedy veřejnou osobností. Články a fotky měly přitom přispět k veřejné debatě o zdraví prince a budoucnosti knížectví.