Magnetickým mýdlem vyčistíš - ropných skvrn se zbavíš

Londýn - Po haváriích ropných tankerů často zůstane na hladině ropná skvrna. Může trvat měsíce až roky, než se voda v jejím okolím vyčistí do původního stavu. Vědci po celém světě se proto snaží přijít s nějakým elegantním řešením pro podobné situace. Zatím nejlepším se jeví magnetické mýdlo.

Tým vědců z univerzity v anglickém Bristolu představil vynález zvaný magnetické mýdlo. Tekutý čistič obsahuje atomy železa, takže on sám i jakákoliv nečistota, kterou rozpustí, reagují na magnety. „Když přiblížíte magnet k magnetickému čističi, vidíte, jak mýdlo překonává jak gravitaci, tak i povrchové napětí a zdvihá se směrem k magnetu. Projde olejovitou fází a nakonec se nám tu uloží,“ podotkl doktorand Paul Brown.

Vědci během experimentu kapali malé kapky magnetického saponátu nad padesátipencí pod kovovým krytem. Mýdlo se přitom přesouvalo na stranu směrem ke kovu. „Běžný saponát by normálně odkapával k zemi v důsledku gravitace, ale tento uhýbá do strany kvůli magnetismu,“ konstatoval Brown.

Látky, které známe jako mýdla, jsou tvořena dlouhými molekulami, jejichž konce mají naprosto odlišné vlastnosti. „Jako u všech mýdel, i molekuly našeho magnetického mýdla se skládají ze dvou částí. Jedna z nich odpuzuje vodu a říkáme jí hydrofobní, zatímco druhá vodu přitahuje a té říkáme hydrofilní. V našem případě právě hydrofilní část obsahuje železo, které interaguje s magnety,“ prohlásil Julian Eastoe, profesor chemie na Univerzitě Bristol.

Havárie tankeru už nemusí být takovou tragédií

Vědci doufají, že by se jejich vynález mohl brzy stát významným pomocníkem třeba při likvidaci ropných skvrn. „Před deseti lety bych si myslel, že nic jako magnetické mýdlo nemůže existovat. Teď ho ale máme, víme, jak ho můžeme vyrobit, a je tu řada způsobů, jak ho můžeme využívat. Podobné směsi by pochopitelně mělo být možné využívat v případě, kdy je nutné vyčistit ropnou skvrnu - třeba po havárii tankeru nebo plošiny,“ míní Eastoe.

Julian Eastoe, profesor chemie, Univerzita Bristol:

„Mořští ptáci se často umažou od ropy a vyčistit je není vůbec snadné. Neexistuje způsob, jak z nich špínu nějakým způsobem vysát. Můžete je jen omývat a omývat. S magnetickým mýdlem by to mohlo být o mnoho jednodušší, protože by jim ropu z peří doslova vytáhlo na povrch a pryč.“


Čisticí schopnost mýdla je založena na jeho schopnosti navázat se na mastný povrch a pomocí hydrofobních částí svých molekul ho rozložit. Molekuly mýdla se pak shlukují do kapek, přičemž hydrofilní konce molekul směřují ven. Tým vědců do molekul přidal železo. Kapky, které mýdlo vytváří, jsou pak přitahovány magnetem. Julian Eastoe tvrdí, že jejich vynález ocení třeba právě ochránci životního prostředí, kteří po úniku ropy omývají mořské ptáky zasažené ropou.

Magnetické mýdlo zatím prochází testováním v laboratoři. Podle jeho vynálezců už o něj prý projevilo zájem několik velkých společností.

Video Ropná skvrna
video

Ropná skvrna