V Indonésii zatčen Čech, fotil demonstraci

Jakarta – Indonéská policie podle agentury AFP zadržela 35letého českého turistu, který si údajně fotil demonstraci stoupenců nezávislosti. Stalo se to ve městě Manokwari v provincii Západní Papua. Místní policejní velitel uvedl, že Čech měl jet do turistického resortu Radža Ampat. Místo toho si ale fotografoval protesty etnických Melanésanů. Indonésie pohyb cizinců přísně omezuje. Zadrženým turistou je šéfredaktor divize Fincentrum Media Petr Zámečník, společnost se proti jeho zadržení ohradila.

„Vyslechli jsme ho, protože jeho cestovní povolení jej uvádí jako turistu. Teď byl předán imigračnímu úřadu,“ uvedl šéf manokwariské policie Agustinus Supriyanto. „Měl jet na dovolenou do Raja Ampat, ale místo toho byl přistižen, jak pořizuje snímky protestu,“ řekl také. Manifestace se zúčastnilo asi sto etnických melanéských Papuánců. Ti směřovali k vládní budově, přičemž skandovali hesla na podporu svobody Papuy. 

Indonésie je, co se týče pohybu turistů, velmi přísná. Na Papuu vydává zahraničním návštěvníkům víza se striktními pravidly. „Pracovníci velvyslanectví jsou v kontaktu s místním ministerstvem zahraničních věcí a policejními orgány a žádají vysvětlení. Zadržený občan České republiky velvyslanectví dosud sám nekontaktoval,“ informoval mluvčí ministerstva zahraničí Karel Šrol. 

Společnost Fincentrum se proti zadržení svého spolupracovníka ohradila. „Zadržení v souvislosti s pohybem v místě konání pokojného protestu je nemyslitelné mimo jiné z toho důvodu, že v rámci své profese má Petr Zámečník na starosti výlučně obsah odborných finančních serverů v České republice a na Slovensku,“ uvedl v prohlášení předseda představenstva společnosti Petr Stuchlík. Firma je podle něj připravena poskytnout Zámečníkovi veškerou nutnou pomoc.

Jakarta anektovala Papuu v roce 1969 v referendu o takzvaném sebeurčení, jež ale bylo všeobecně považováno za zmanipulované. Stále však oblast kontroluje tvrdou rukou policie i armády, aby potlačila desítky let trvající odpor povstalců.