Operační šéf al-Káidy v Pákistánu Mansúr je po smrti

Islámábád - Americký bezpilotní letoun zabil v Pákistánu operačního šéfa al-Káidy Badara Mansúra. Uvedla to pákistánská rozvědka. S Mansúrem zemřeli na severozápadě země i tři další lidé. Mansúr byl údajně zapletený do několika teroristických atentátů v Pákistánu. Za posledních 24 hodin je to už druhý útok amerického bezpilotního letadla v oblasti u hranic s Afghánistánem.

Střela zasáhla Mansúra ve městě Miranšáh v kmenovém území Severní Vazíristán, které je baštou pákistánské odnože hnutí Taliban, jež spolupracuje s al-Káidou. Podle AFP tuto skutečnost potvrdilo několik představitelů pákistánských tajných služeb, jakož i jeden zástupce skupiny povstalců vedené Mansúrem. „Badar Mansúr zahynul při raketovém útoku v Miranšáhu. Jeho smrt je těžkou ranou pro schopnosti al-Káidy udeřit v Pákistánu,“ řekl AFP pod podmínkou anonymity jeden z důstojníků pákistánské rozvědky, podle nějž se obětí náletu stala i Mansúrova manželka.

Petr Novotný, redaktor MF DNES:

„Byl to člověk, který řídil možná několik set lidí, byl dobře vycvičený a stál za řadou atentátů, a to především v Pákistánu. V tomto případě by se měl radovat on, ne až tak USA. Tito lidé jsou ovšem velmi rychle nahrazeni jinými.“


Celkem prý při útoku, jehož terčem byl dům nedaleko tržiště v největším městě Severního Vazíristánu Miranšáhu, přišli o život čtyři islamisté. „Pokud bude jeho smrt potvrzena, bude to skvělá zpráva pro boj proti terorismu v tomto regionu, protože (Mansúr) byl jedním z hlavních cílů USA i Pákistánu,“ uvedl nejmenovaný západní expert na protiteroristické operace v oblasti. „Byl šéfem sítě al-Káida v Pákistánu a řada západních tajných služeb pracovala na jeho dopadení,“ dodal zmíněný zdroj.

Podle pákistánské rozvědky stál asi čtyřicetiletý Badar Mansúr za řadou sebevražedných atentátů, které byly v Pákistánu spáchány v uplynulých čtyřech letech. Rebelové ze Severního Vazíristánu nepodnikají útoky jen v Pákistánu, ale útočí také v sousedním Afghánistánu. Spojené státy od roku 2008 pravidelně ostřelují raketami z bezpilotních letounů cíle v pohraničních oblastech severozápadního Pákistánu. Letecké útoky v pákistánském pohraničí přispěly k napětí mezi USA a Pákistánem. Islámábád si stěžuje, že útoky porušují pákistánskou suverenitu.

Amerika stále víc k útokům na ozbrojence využívá bezpilotní letadla. V armádě jich má na 7 500, tvoří tak už přes 31 procent všech vojenských letounů. Za posledních 10 let do nich šly investice za 21 miliard dolarů. Oficiálně přišla asi o 50 strojů, tenhle byznys jde ale prudce nahoru s posvěcením Bílého domu.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí dnes obvinil Severoatlantickou alianci, že při středečním náletu na provincii Kápísá zabila osm dětí. NATO bilanci dosud nepotvrdilo.

Video Komentář Pavla Novotného
video

Komentář Pavla Novotného

Komentář Pavla Novotného

stu: 14:00, 9.2.2012

Reportáž Bohumila Vostala

Vojenský analytik Martin Koller hostem Událostí, komentářů