Čínský disident dostal za provokativní báseň sedm let

Peking - K sedmi letům vězení byl dnes v Číně odsouzen disidentský spisovatel Ču Jü-fu, který svou básní vyzýval občany, aby vyšli demonstrovat na náměstí. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na čínskou organizaci pro lidská práva. Rozsudek nad básníkem vynesl soud ve východočínském městě Chang-čou v přítomnosti bývalé manželky disidenta a jeho syna, uvedla organizace Čínští obhájci lidských práv.

Devětapadesátiletý Ču patří do skupiny spisovatelů a dalších intelektuálů, kteří se stali terčem pronásledování ze strany čínských úřadů snažících se předejít nepokojům inspirovaným arabským jarem. Obhájce poety Ču Jü-fua již dříve řekl, že prokuratura při procesu citovala jako důkaz báseň nazvanou Nastal čas, jejíž úryvky kolovaly na internetu. „Nastal čas, Číňané! Náměstí patří všem. Nohy máte. Použijte je a vyjděte na náměstí, abyste dali najevo svou volbu,“ píše se v básni.    

Ču, který byl v minulosti již dvakrát vězněn, poslal přátelům své dílo po internetu počátkem loňského roku, kdy se na webu objevila řada výzev, aby byly v Číně zorganizovány podobné demonstrace, jaké svrhly vlády v Severní Africe a na Blízkém východě. V březnu policie spisovatele zatkla. Podle prokuratury bylo účelem díla přesvědčit občany k uspořádání
protivládních protestů. Ču podobná obvinění odmítl a popřel, že by báseň publikoval na veřejném internetovém fóru. Prý ji pouze rozeslal přátelům.

Tvrdý rozsudek přichází krátce před chystanou návštěvou čínského viceprezidenta Si Ťin-pchinga, který se podle očekávání stane budoucím čínským prezidentem, ve Spojených státech. Během své cesty se Si s největší pravděpodobností nevyhne otázkám týkajícím se dodržování lidských práv v Číně.
   
Za posledních několik měsíců dostali devíti a desetileté tresty odnětí svobody další tři čínští disidenti. Desetiletý trest vyměřil v lednu soud za rozvracení státu spisovateli Li Tchieovi, který ve svých esejích apeloval na Číňany, aby bránili svá práva. Ke stejně dlouhému trestu byl za výzvy k převratu o tři týdny dřív odsouzen disident Čchen Si, v prosinci poslal soud do vězení na devět let z téhož důvodu Čchen Weje z provincie S'-čchuan.