Zpravodajská televize CNN údajně chtěla svrhnout Orbána

Budapešť – Konzervativní maďarský premiér a předseda strany Fidesz Viktor Orbán údajně tvrdil, že se ho chtěla pokusit svrhnout americká zpravodajská televize CNN. Podle agentury DPA o tom dnes píší maďarská média. O tom, že se proti němu chystal pokus o puč, Orbán informoval své stranické kolegy tento týden na uzavřeném jednání v severomaďarském městě Eger.

Na chystaném pokusu se prý podílela televize CNN, maďarští diplomaté, kteří sympatizují s opozicí, a nejmenované tajné služby. Orbán si prý myslí, že CNN loni v prosinci o dění v Maďarsku informovala tak, aby záměrně vyvolala dojem, že uvnitř strany Fidesz roste nespokojenost s jejím šéfem a že jeho vliv tak slábne. Orbán prý pokusu o spiknutí věnoval velkou část zahajovací řeči před svými spolustraníky v Egeru.

Nová ústava budí pozdvižení
   
Maďarsko a jeho vláda se v posledních měsících dostaly do středu pozornosti například kvůli nové kontroverzní ústavě. Evropská komise kvůli ní proti Budapešti zahájila právní kroky. Obává se například možného omezení nezávislosti maďarské centrální banky a úřadu pro ochranu dat.

Maďarsko na kritiku kvůli možnému omezování demokracie a právního státu naráží v době, kdy si jeho hospodářství vede špatně. Chtělo by proto získat další finanční pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.