Řeckem stále zmítají protesty, kvůli úsporám se štěpí i parlament

Atény – Řecko čelí bouřím na ulici i v nejvyšší politice. Na protest proti úsporným opatřením, která požaduje eurozóna a Mezinárodní měnový fond v souvislosti s další slíbenou půjčkou, pokračuje generální stávka. Protesty se mohou protáhnout až do neděle, ačkoli původně odborové organizace plánovaly, že je ukončí dnes. Vládu Lukase Papadimose potom pro nesouhlas s opatřeními opustilo už šest ministrů a podpora v parlamentu není zcela jistá. Vláda i šéfové největších stran proto vyzvali poslance, aby domluvené úsporné balíky podpořili. Právě část socialistů se totiž chystá hlasovat proti nim.

Dvoudenní generální stávka má v Řecku skončit dnes, odbory ale vyzvaly k pokračování protestů i nadále. Je proto možné, že lidé vyjdou do ulic i v neděli a připraví tak atmosféru k parlamentnímu hlasování o úsporném balíku, ke kterému by mělo dojít v neděli večer.

Stávka státních a všeobecných odborů postihla nejvíce řeckou metropoli Atény. Nejezdí MHD, vlaky ani lodě, nemocnice fungují v nouzovém režimu. Odboráři protestují proti snižování životní úrovně. Nový úsporný program sníží minimální mzdu o 22 procent, proto zřejmě poklesnou platy v soukromém sektoru, nižší mají být také důchody. Stát omezí také sociální dávky a přídavky, nástupní plat mladých lidí se může snížit až o třetinu.


Schválení úspor přitom není zcela jisté, část koaličních poslanců totiž naznačila, že se postaví proti dalším úsporám. Na protest proti navrženému balíku už z vlády odešli zástupci nacionalistické pravice i někteří zástupci Panhelénského socialistického hnutí (PASOK). Přesto má podle analytiků vláda ještě dost širokou podporu, aby úsporná opatření skutečně schválila.

Video Telefonát Soni Dorňákové Stamu
video

Telefonát Soni Dorňákové Stamu

Balík důrazně podpořili předsedové dvou velkých stran. Zatímco šéf hnutí PASOK Jorgos Papandreu hovořil o katastrofě v případě zamítnutí balíku, předseda konzervativců Antonis Samaras rovnou pohrozil svým poslancům, že je vyškrtne z kandidátek, budou-li hlasovat proti.

Ve večerním televizním projevu poté předseda řecké vlády varoval, že pokud v neděli poslanci úspory neodsouhlasí, občany země bude čekat zhroucení životní úrovně a nedostatek pohonných hmot nebo léčiv. Podle Papadimose dohoda rozhodne o budoucnosti země.