Rusko loni málem zažilo druhý Černobyl

Moskva - Rusko bylo loni v prosinci jen krůček od jaderné katastrofy srovnatelné s Černobylem. Tvrdí to časopis Kommersant-Vlasť, podle něhož byly na palubě jaderné ponorky Jekatěrinburg jaderné zbraně v době, kdy zde vypukl požár. Úřady to popírají, na dnešní zprávu časopisu ministerstvo obrany nereagovalo.

Požár mohl podle časopisu způsobit radiaci a vyvolat silné exploze, které by zničily ponorku a rozmetaly radioaktivní materiál do širokého okolí, napsal časopis s odvoláním na vojenské zdroje. Výbuch torpéd, z nichž každé obsahovalo 300 kilogramů trinitrotoluenu, by zřejmě zničil příď a mohl vyvolat explozi dvou jaderných reaktorů a jaderných raket umístěných ve střední části. Po vypuknutí požáru 29. prosince ruské ministerstvo obrany uvedlo, že předtím, než byla ponorka přepravena do suchého doku k údržbě, byly z ní všechny zbraně odstraněny.

Masivní požár na Jekatěrinburgu, jehož plameny šlehaly do výše až 20 metrů, hasily tehdy stovky lidí více než dvacet hodin. Ministerstvo obrany uvedlo, že uvnitř ponorky zůstal během požáru neurčený počet členů posádky a že sedm z nich bylo hospitalizováno, když se nadýchali jedovatých zplodin.

Požár podle úřadů vypukl kvůli porušení bezpečnostních pravidel. Zřejmě z nedbalosti se nejprve vzňalo palivo a mazivo, následně začalo hořet dřevěné lešení a vzňal se i vnější povrch trupu plavidla. Vzhledem k tomu, že byly z provozu vyřazeny hydraulické systémy, musela posádka ručně odstranit těžká torpéda z odpalovacích sil, aby zabránila jejich explozi, protože teplota nebezpečně rychle stoupala.

Zbraně jsou obvykle z ruských ponorek před opravami odstraněny, ale tentokrát chtělo podle ruského časopisu námořnictvo ušetřit čas, který zabírá zdlouhavé vykládání raket a torpéd. Opravy měly být relativně malé a severní flotila chtěla, aby Jekatěrinburg byl rychle opět provozuschopný.

Kommersant-Vlasť o požáru na Jekatěrinburgu
Zdroj: ČT24