Vzpomínka na bombardování Drážďan se obešla bez incidentů

Drážďany - Sedmašedesáté výročí spojeneckého bombardování si dnes růžemi, svíčkami a živým řetězem připomněly německé Drážďany. Na okraji centra se shromáždilo asi osm stovek pravicových extremistů, které ale policie oddělila od jejich odpůrců. Ve městě je zatím klid, loni při srážkách stoupenců pravice a levice utrpělo zranění přes sto policistů.

Více než 13 000 lidí se stalo články řetězu kolem centra města. Dávali najevo svůj odpor vůči rasismu, násilí a národnímu socialismu, který, jak připomínali řečníci na různých vzpomínkových akcích, byl prapůvodcem utrpení obyvatel saské metropole v roce 1945. „Naše město sjednocuje odvaha, respekt a tolerance,“ vzkázal starosta Drážďan Dirk Hilbert pravicovým extremistům, kteří by chtěli výročí připadající na noc z 13. na 14. února zneužít. „Obyvatelé Drážďan tichou vzpomínkou ukázali, že se nenechali využít,“ řekl generální sekretář Ústřední rady Židů v Německu Stephan Kramer. Tvořil jeden ze článků lidského řetězu, který se v 18:00 na deset minut za zvuku kostelních zvonů uzavřel v kruh.

Na bezpečnost dohlíží na devět tisíc policistů. Německá krajní pravice výročí spojeneckých náletů, při nichž zemřelo na 25 tisíc lidí, pravidelně využívá k propagaci svých idejí a upozorňování na údajný „pumový holocaust německého národa“.

Video Telefonát Martina Jonáše
video

Telefonát Martina Jonáše

Téma neonacismu a jeho hrozeb je v Německu znovu velmi živé po loňském odhalení extremistické skupiny operující ze saského Cvikova, jejíž členové v letech 2000 až 2007 zavraždili nejméně deset lidí převážně přistěhovaleckého původu.