Atentátník z Bali čeká na verdikt soudu

Jakarta - V Jakartě začal soudní proces s Indonésanem Umarem Patekem. Ten je podezřelý z podílu na spáchání atentátů na ostrově Bali 12. října 2002, které si vyžádaly 202 lidských životů včetně 88 Australanů. Proces by měl trvat více než čtyři měsíce a 45letému Patekovi hrozí trest smrti. Proces začal přečtením obvinění. Patek se přiznal, že pomáhal se sestrojením bomby, která vybuchla v jedné z restaurací na Bali.

Patek je poslední z hlavních plánovačů nejkrvavějšího atentátu v dějinách Indonésie. Za něj už soudy poslaly tři teroristy na popraviště a další na dlouhé roky do vězení. Patek uprchl na Filipíny, pak se skrýval v Afghánistánu a nakonec utekl do Pákistánu. Tam byl před více než rokem zadržen a loni v listopadu vydán do vlasti. Zadržen byl v Abbottábádu, kde o více než tři měsíce později americké speciální komando dopadlo také šéfa teroristické sítě Usámu bin Ládina.

Asludin Hatjáni, obhájce Umara Pateka:

„Je nutno objasnit mnoho věcí. Některé události se odehrály prokazatelně zcela jinak, než jak tvrdí obžaloba.“


Patek je považován za člena militantní skupiny Jemaah Islamiyah, která je napojena na teroristickou síť al-Káida. Vyšetřovatelé předpokládají, že asistoval koordinátorovi pumových útoků v nočním klubu na Bali. Je rovněž stíhán za sestrojení balíčkových bomb, které v Indonésii na Štědrý den roku 2000 usmrtily 19 lidí. Je rovněž obviněn ze založení buňky al-Káidy v indonéském regionu Aceh.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Nejlidnatější muslimská země světa se s terorem islamistů potýká od roku 2000. Při pěti velkých útocích - mimo Bali - zemřelo 73 lidí. Svět ale šokovaly hlavně dva útoky namířené cíleně proti cizincům. Na Bali teroristé udeřili v roce 2002 a 2005 a celkem zabili 222 lidí, především turistů.