Merkelová jednala s generálním tajemníkem LAS o Sýrii

Berlín - Pro další mezinárodní sankce proti Sýrii se dnes vyslovila německá kancléřka Angela Merkelová, která dopoledne přijala generálního tajemníka Ligy arabských států (LAS) Nabíla Arabího. Ujistila jej zároveň o své podpoře. Na programu jednání bylo blízkovýchodní dění a hlavně situace v Sýrii. Bezmála rok po vypuknutí demonstrací proti režimu prezidenta Bašára Asada totiž chybí náznaky zlepšení. Násilí v zemi se stupňuje a na mezinárodní diplomatické půdě panuje nerozhodnost. Neutěšený stav v pondělí kritizovala také vysoká komisařka OSN pro lidská práva.

Násilí v Sýrii se stupňuje a na mezinárodní diplomatické půdě panuje nerozhodnost. Centrum opozičních sil, město Homs, je neustále pod palbou syrské armády. Salvy z minometů zabily podle aktivistů přes dvacet dalších lidí. Počty obětí sice není možné ověřit, za posledních deset dní, kdy armáda znovu tvrdě tlačí na opoziční pozice, jdou ale jenom v Homsu do stovek. 

Na mezinárodní diplomatické půdě se ale naopak stále střílí jen slepými náboji. Chybí jednotný postoj a plán, jak syrskou krizi ukončit. Kritika naposledy zazněla v pondělí od vysoké komisařky pro lidská práva: Neschopnost dohodnout se kvůli nechuti Ruska a Číny na rezoluci podle ní silně nahrává Asadovu režimu. 

Damašek taky znovu zopakoval, že odpor opozice, kterou označuje za teroristy, potlačí. Zároveň odsoudil snahy arabské ligy. Její zástupci chtějí, aby OSN vyslala mírové síly. Podle syrských diplomatů je ale takový návrh nepřípustným zásahem do svrchovanosti jejich země.

Video Rozhovor s Šádí Shanaáhem
video

Rozhovor s Šádí Shanaáhem

Rozhovor s Šádí Shanaáhem

13:30 14.2.

Násilí v Sýrii se stupňuje, na diplomatické půdě panuje nerozhodnost

Rozhovor s Michaelem Brtnickým