Tymošenkovou vyšetřují zahraniční lékaři

Charkov – Přestože vězněná ukrajinská premiérka Julija Tymošenková zprvu v charkovské věznici odmítala lékařské vyšetření mezinárodního lékařského týmu, nakonec kontrolu podstoupila. Tymošenkové se nelíbilo, že by měli být v týmu i ukrajinští lékaři, obávala se, aby nebyla lékařská zpráva zfalšovaná.

Tymošenková si ve vězení stěžuje na úporné bolesti bederní páteře, ale léčbu nabízenou vězeňskými lékaři a experty ukrajinského ministerstva zdravotnictví odmítá. Generální prokuratura proto na její žádost pozvala skupinu tří kanadských a dvou německých lékařů. Jenže tým podle ukrajinských zákonů o podmínkách trestu doplnila i šestice ukrajinských lékařů. 

Tymošenková kvůli tomu vyšetření odmítala. Podle generální prokuratury jsou ale výhrady vězněné expremiérky v rozporu s vězeňskými předpisy. Léčbu vyžádanou odsouzenými musí doktoři provádět pod dohledem vězeňského lékaře. Obhájce Tymošenkové Serhij Vlasenko tvrdil, že vězněná expremiérka nic nenamítá proti zdravotníkům vězeňské služby, nicméně účast doktorů ministerstva zdravotnictví odmítá. Nakonec se ovšem kontrole podrobila.

Expremiérka údajně podepsala prohlášení, že souhlasí s přítomností kanadských, německých i ukrajinských doktorů. U první konzultace ale údajně ukrajinští lékaři nebyli. Kromě pěti zahraničních odborníků Tymošenkovou vyšetřuje terapeut, kterého si sama vyžádala, a zástupce vězeňské správy. 

Náměstkyně ukrajinského ministra zdravotnictví Raisa Moisejenková uvedla, že bude-li zapotřebí eskortovat Tymošenkovou kvůli vyšetření mimo věznici, ministerstvo tomu bránit nebude.

Tymošenková byla loni v říjnu odsouzena k sedmi letům vězení za podpis smlouvy o dodávkách ruského plynu v roce 2009.

Video Studio ČT24 o vyšetření Tymošenkové
video

Studio ČT24 o vyšetření Tymošenkové