Za atentátem v Bangkoku je podle všeho Írán

Bangkok - Thajská policie zatkla v souvislosti s úterními pumovými útoky v Bangkoku tři Íránce. Jednoho z nich ještě týž den večer, další byl při jednom z výbuchů těžce zraněn a je v nemocnici a třetí byl dnes dopaden v Malajsii. Na místě explozí se našly výbušniny shodné s těmi, které byly použity při pondělním útoku na automobil izraelské ambasády v Dillí a které byly nalezeny také na autě izraelského zastupitelství v Tbilisi. Thajské bezpečnostní úřady uvedly, že incident souvisí s aktuálním mezinárodním napětím ve světové politice. Izraelský velvyslanec v Bangkoku nepochybuje o tom, že i v Thajsku se připravoval atentát na izraelský diplomatický personál.

Policie spojitost výbuchů s pondělními útoky na izraelské ambasády v Indii a Gruzii zkoumá. Nasvědčuje tomu typ použité výbušniny. Jeruzalém z incidentů viní Írán, ten to ale vehementně popírá.

Při úterních explozích v Bangkoku byli zraněni čtyři lidé. Při první z nich vybuchla nešťastnou náhodou skrýš s výbušninami v jednom z bangkockých domů. Z místa exploze pak utekli tři muži. Jeden z nich se přitom pokusil vzít si taxi, a když mu žádné auto nezastavilo, hodil po jednom z nich granát. Ten se ale odrazil a výbuch útočníkovi utrhl nohu. Druhou mu natolik poranil, že bylo nutné mu ji amputovat. Druhého podezřelého policisté zadrželi v úterý večer na letišti, když se chystal nastoupit do letadla do Malajsie. Třetí byl dnes zatčen v Kuala Lumpuru, odkud se chystal odletět do Teheránu. Thajská policie teď pátrá po Íránce, která trojici byt pronajala.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Tento týden terorista na motocyklu připevnil v indické metropoli Dillí nálož na automobil izraelské ambasády. Výbuch zranil čtyři lidi. Thajští vyšetřovatelé uvedli, že našli spojení mezi výbuchy v Bangkoku a v Dillí. Teherán popírá odpovědnost nejen za kterýkoli z těchto útoků, ale také za neúspěšný pumový útok v gruzínském hlavním městě Tbilisi, kde bomba nevybuchla.

Vyšetřovatelé zjistili, že magnetický obal náloží použitých v Indii a Thajsku byl totožný. Nicméně podle všeho nešlo o útoky, jejichž cílem bylo zabít co nejvíc lidí. „Podle konstrukce bomby mělo jít o útoky na jednotlivce, nikoli na budovy,“ prohlásil šéf thajské policie Priewpan Damapong.

„Exploze v Thajsku a incidenty v Indii a Gruzii přišly nedlouho po zmařených útocích na jiné cíle, včetně Íránem sponzorované akce v Ázerbajdžánu. Jde tak o připomenutí toho, že řada států stále považuje mezinárodní terorismus za legitimní nástroj zahraniční politiky,“ prohlásilo ministerstvo zahraničí USA. „Svět musí odsoudit íránský teror a postavit se mu. Pokud íránskou agresi nazastavíme, rozšíří se do mnoha zemí,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Vyšetřování výbuchu v Thajsku
Zdroj: ČT24

Samotný Írán přitom útoky připravit nemusel. Až stovkami milionů korun totiž každoročně podporuje Hizballáh, radikální politickou stranu zastoupenou v libanonském parlamentu. Ta má ozbrojené křídlo schopné účinného boje proti Izraeli i terroristických útoků prakticky po celém světě. Teherán ale odmítá i nepřímé spojení s atentáty. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramín Mehmanparast naopak dnes prohlásil, že za akcemi je Izrael. „Sionistický režim se těmito činy pokouší rozbít historické vztahy mezi Íránem a Thajskem,“ sdělil.