Švýcarské satelity uklidí ve vesmíru

Ženeva – Švýcarští odborníci vyvíjejí prototyp satelitu, který by kolem Země uklízel vesmírné smetí. Bude se jmenovat CleanSpace One. Díky speciálnímu motoru by měl nasměrovat let k cílovému objektu a pak jej zachytit a poslat do atmosféry tak, aby smetí shořelo.  

Malé švýcarské satelity mají z okolí Země odklízet vesmírné smetí po vysloužilých raketách a družicích. V Lausanne už vzniká první prototyp „orbitálního údržbáře“ nazvaný CleanSpace One. Informuje o tom Federální polytechnická škola v Lausanne (EPFL).   

Odborníci teď musí vymyslet, jak přizpůsobit dráhu letu k cílovému objektu. Satelit pak musí být schopen trosku ve vysoké rychlosti zachytit a stabilizovat ji. Pak by měl smetí nasměrovat do atmosféry tak, aby shořelo. Prototyp satelitu stojí deset milionů švýcarských franků (téměř 209 milionů Kč). Do vesmíru by se první CleanSpace měl dostat do pěti let. 

Kolem Země se pohybuje více než půl milionu kusů použitých stupňů raket, vyřazených satelitů a dalšího smetí. Trosky se pohybují ve výšce 630 až 750 kilometrů nad zemským povrchem rychlostí blížící se 28 tisíc kilometrů za hodinu. Mohou přitom ohrozit družice i vesmírná plavidla.