Kosovští Srbové řekli v referendu jasné „ne“ Prištině

Kosovska Mitrovica – Kosovští Srbové dali ve dvoudenním referendu jasně najevo, že neuznávají vládu a úřady v Prištině. Své ne odevzdalo 99,74 procenta lidí, kteří se zúčastnili hlasování kritizovaného ze strany kosovské vlády, Bělehradu i Evropské unie, napsala agentura DPA s odvoláním na srbskou agenturu Beta.

Podle volební komise na otázku „Uznáváte instituce takzvané Republiky Kosovo v Prištině?“ odpovědělo kladně jen 69 hlasujících. K volbám přišlo asi 75 procent voličů z celkových 35 500. Kosovští Srbové neuznávají nezávislost Kosova, které je nejmladším evropským státem. Od Srbska se odtrhlo před čtyřmi lety.   

Referendum vypsaly loni v prosinci městské rady v Kosovské Mitrovici, Leposaviči, Zubinu Potoku a Zvečanu ovládané srbskými nacionalisty. Reagovaly tak na vlnu násilí, která postihla sever Kosova, kde žije více než čtyřicet tisíc Srbů. Srbové z jižních oblastí Kosova, kteří jsou nuceni žít v enklávách obklíčených většinovými Albánci, se hlasování neúčastnili.   

Výsledky hlasování, které se konalo ve středu a ve čtvrtek, nebudou mít žádný právní dopad. Referendum ale kritizoval kromě kosovské vlády i Bělehrad, podle kterého neslouží zájmům srbského státu. Nelíbí se ani Evropské unii, která chce vidět pokrok ve vztazích mezi Bělehradem a Prištinou, než rozhodne o tom, zda Srbsku udělí status kandidátské země.

Video Rozhovor s Martinem Ježkem
video

Rozhovor s Martinem Ježkem

Rozhovor s Martinem Ježkem

PP 17.2.

Reportáž o výročí nezávislosti Kosova

Podle předáka místních Srbů v severním Kosovu Krstimira Pantiče referendum „vyslalo jasnou zprávu“ o tom, co si většina kosovských Srbů myslí. „Po tomto referendu bude zcela jasné pro kosovské Albánce, mezinárodní společenství i politiky v Bělehradu, že Srbové na severu Kosova se nechtějí podřídit institucím v Prištině.“ 

Vláda v Prištině označila hlasování za „velkou revoltu“ a z jeho organizace obvinila Srbsko. Kosovský parlament přijal prohlášení, v němž označil referendum za porušení ústavního řádu Republiky Kosovo.