KLDR slaví sedmdesátiny Kim Čong-ila

Pchjongjang - Severní Korea slaví sedmdesáté narozeniny bývalého vůdce Kim Čong-ila. Severokorejci si ho připomněli mimo jiné ohňostrojem a v centru Pchjongjangu odhalili jeho šestimetrovou sochu. Kim Čong-il zemřel na konci loňského roku na selhání srdce. Oslavy jsou podle analytiků příležitostí k upevnění autority jeho rodu. V čele země ho nahradil jeho nejmladší syn Kim Čong-un.

Severní Korea si připomíná 70 let od narození Kim Čong-ila. I navzdory špatnému počasí se na hlavním náměstí v Pchjongjangu už od rána srocovaly davy lidí. Přinášeli sem rudé květy, takzvané kimčongílie. Tisíce Severokorejců zamířily na Kim Ir-senovo náměstí v centru Pchjongjangu, kde se střídali s vojenskými přehlídkami a poslouchali projevy oslavující kult osobnosti Kim Čong-ila.

Ri Čong-ho, náčelník generálního štábu korejské lidové armády:

Ri Čong-ho„Nezapomeneme na vůdcův odkaz a připravíme se podle něj k rozhodujícímu boji s americkými imperialisty.“


Oslava 70. narozenin není tak bombastická jako před deseti lety. Letos se v programu škrtalo kvůli prosincové smrti Kim Čong-ila. I tak v něm zůstala exhibice akvabel, vůdcovo oblíbené krasobruslení, slavnostní koncerty po celé zemi nebo Kimovo jméno vytesané do skály. Zlatým hřebem byl ohňostroj u posvátné hory Pektusan, kde se podle propagandy Kim Čong-il narodil.

Výročí narození Kim Čong-ila bylo přejmenováno na Den zářící hvězdy a tento týden mu byl posmrtně udělen nový titul: generalisimus.

V úterý v Pchjongjangu odhalili obří jezdeckou sochu Kim Čong-ila. Socha je z bronzu a je 6 metrů vysoká. Ku příležitosti výročí vznikla také nová oslavná píseň. 

Tento týden také Severokorejci čistili celý Pchjongjang a krčili se nad zamrzlými květináči, do kterých sázeli umělé květiny. Ve středu zavlály rudé vlajky Korejské strany práce a červeno-bílo-modré vlajky KLDR na žerdích a budovy i chodníky rozzářily plakáty a nápisy oslavující Den zářící hvězdy.Výročí ovšem v KLDR chápou také jako příležitost podpořit nástupnictví syna Kim Čong-ila.

Bývalý vůdce stalinistické Severní Koreje Kim Čong-il by se 16. února dožil 70 let. V čele Severní Koreje stál přes 17 let. O jeho životě se moc neví. Kim, který se podle ruských zdrojů narodil na Sibiři, byl pokračovatelem a vykonavatelem „revoluční tradice“, kterou založil jeho otec a předchůdce Kim Ir-sen. Kim mladší se vlády chopil oficiálně v září 1998, fakticky se ale stal vůdcem hned po otcově smrti v červenci 1994. Po jeho úmrtí loni 17. prosince se do čela KLDR postavil jeho syn Kim Čong-un.


Kim Čong-il za 16 let své vlády dovedl zemi do mezinárodní izolace, rozvrátil její hospodářství a uvrhl ji do hladomoru. Loni v prosinci zemřel - na dědičné místo diktátora Severní Koreje byl pak dosazen jeho nejmladší syn Kim Čong-un. Ten jde v otcových stopách. Žádá o zahraniční humanitární pomoc, pokračuje ve vývoji jaderných zbraní a na veřejnosti zásadně mlčí.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Reportáž Davida Miřejovského

U 16.2.

KLDR slaví sedmdesátiny Kim Čong-ila