Výstava připomíná, jak agenti Mosadu lovili Eichmanna

Jeruzalém - Izraelská tajná služba Mosad poprvé umožnila nahlédnout do pozadí lovu na prominentního nacistu Adolfa Eichmanna. Po muži, který měl na rukou krev milionů lidí a patřil mezi hlavní organizátory holocaustu, pátral Mosad celých patnáct let. V roce 1960 ho během pečlivě připravené operace unesl z Argentiny a dopravil před soud v Jeruzalému. Ten ho odsoudil k smrti oběšením.

Tři tajně pořízené fotografie, snímky z mládí a pečlivá analýza tvaru uší a jizev ve tváři pomohly izraelské tajné službě k pozitivnímu výsledku mimořádně obtížné operace. Agenti Mosadu ale v Buenos Aires nakonec opravdu našli muže, po němž roky zuřivě pátrali.

Na výstavě o honu na Adolfa Eichmanna je nyní k vidění řada exponátů - mezi nimi třeba i šicí stroj upravený pro kopírování klíčů, náčiní pro výrobu falešných pasů či pozměněné poznávací značky. „Měl jsem telefonát z Mosadu a zeptali se mě: 'chtěli byste mít takovou výstavu?'“ vzpomíná ředitel muzea Beit Hatfutsot Avinoan Armoni.

Ředitel neváhal, i když je kurátor výstavy tajný. Je totiž stále aktivním agentem. Roky sbíral vše o operaci, která vyvrcholila Eichmannovým únosem z Argentiny, kde se skrýval pod jménem Ricardo Klement. „Mezi mladými lidmi se o šoa, o holocaustu, příliš nemluvilo, bylo to pod povrchem, šokovalo nás to a zajetí Eichmanna a jeho postavení před soud v Jeruzalémě bylo pro mnoho lidí mé generace jako sprcha,“ konstatoval Armoni.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Zadržení Eichmanna představovalo pro agenty vrchol

Na operaci Finále se v Argentině podílelo jedenáct agentů Mosadu, ale i desítky místních Židů. „Pro mě bylo zadržení Eichmanna bezpochyby jedním z životních vrcholů,“ prohlásil jeden z bývalých agentů Mosadu Raffi Eitan. Jak ale sám tvrdí, skutečným vrcholem bylo, když Adolf Eichmann stanul před jeruzalémským soudem.

Na výstavě nechybí ani neprůstřelné sklo, které ho celý proces chránilo. A právě za ním si 14. srpna 1961 vyslechl verdikt, který zněl: trest smrti oběšením.