Španělský zlatý poklad zůstane doma

Madrid/Washington - Španělsko čeká na návrat zlata a stříbra z potopené galeony, kterou před pěti lety u jeho břehů vyzvedli američtí hledači pokladů a odvezli do USA. Washington a Madrid se od té doby o nález přely. Poslední soudní instance dala za pravdu Španělům, kteří se mohou těšit na poklad v přepočtu za 10 miliard korun.

Posádka Odyssey Marine Exploration neskrývala nadšení, když v roce 2007 objevila vrak 200 let staré španělské galeony. Devatenáct tun zlatých a stříbrných mincí Američané ve spěchu naložili a odvezli domů. To pobouřilo Španělsko, které si potopený vrak nárokovalo. Madrid ho identifikoval jako galeonu Nuestra Señora de Las Mercedes. Ta v roce 1804 vyplula z Peru, krátce se zastavila v Uruguayi a měla namířeno do Španělska, když ji u jeho břehů napadlo britské námořnictvo. Loď šla ke dnu s nákladem zlata z kolonií i 200 lidmi na palubě.

Čtyři roky právních sporů skončily pro Madrid vítězně. Americké soudy přiznaly plné právo na poklad Španělům. „Pochopitelně že tyto peníze nepoužijeme na jiné účely než umělecké výstavy,“ prohlásil španělský ministr kultury José Ignacio Wert.

Lovci pokladů z Odyssey se poučili. Vloni potvrdili v Atlantiku nález britské obchodní lodi Gairsoppa potopené za druhé světové války. Na její palubě čeká stříbro za čtyři a půl miliardy korun. Tentokrát si ale firma 80 procent kořisti zajistila dohodou s britskou vládou.

Video Reportáž Petry Flanderkové
video

Reportáž Petry Flanderkové