Dcera Tymošenkové: Matka je v ohrožení

Praha – Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková bojuje o život. Tvrdí to její dcera Jevhenija Carrová. Bývalá ukrajinská premiérka dostala 7 let vězení za údajné překročení pravomocí. Rodina ale mluví o politické pomstě. Dcera Jevhenija je spojkou k Tymošenkové a taky hlavní organizátorkou její obrany. Teď jezdí po Evropě a hledá pro matku podporu, nevynechala přitom ani Českou republiku. V exkluzivním rozhovoru pro ČT nešetřila ostrými slovy. Praha už udělila azyl jejímu otci. 

„Její život je v bezprostředním ohrožení, nechrání ji vůbec žádná práva,“ říká v rozhovoru pro ČT o své matce Jevhenija Carrová. 

Tymošenková, jedna z hlavních postav ukrajinské oranžové revoluce, skončila za mřížemi loni. Podle Tymošenkové za jejím uvězněním stojí současný ukrajinský prezident a hlavní politický rival Viktor Janukovyč. Jeho lidé taky údajně Tymošenkovou ve vězení šikanují. „Pokoušejí se zakrýt skutečný zdravotní stav Julije Tymošenkové, diskreditují lékaře, lžou celému okolnímu světu,“ tvrdí manžel Olexandr Tymošenko. 

Jevhenija Carrová, dcera Julie Tymošenkové, proto vyzvala: „Prosíme Česko, aby Janukovyčovi připomínalo mezinárodní úmluvy i to, že jinak bude mít Ukrajina do Evropy dveře zavřené.“ 

Ukrajina minulý týden pustila k Tymošenkové zahraniční lékaře, jejich diagnózu ale zakázala bývalá premiérka zveřejnit. Kritici ji podezřívají ze simulování a mediální hry. Evropská unie včetně Česka za ní ale stojí. „Jde o dodržování základních lidských práv, v tomhle případě jde o spravedlivý proces,“ míní Zuzana Roithová, poslankyně Evropského parlamentu. 

Česká republika je v podpoře současné ukrajinské opozice velmi aktivní. Před rokem udělila politický azyl bývalému ministrovi hospodářství Bohdanu Danylyšynovi a poté i manželu Julije Tymošenkové Olexandrovi. Jak podpořit Tymošenkovou, ale čeští diplomaté zatím nevědí. Zůstává proto dál ve vězení na východě Ukrajiny.

Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky