Účes „podle socialistického pojetí krásy“ v Severní Koreji

Pchjongjang - Inženýři v Severní Koreji vyvinuli počítačový program, který má lidem pomoci s výběrem účesu. Evropanky nebo Američanky si digitální účesy zkoušejí již několik let. Severokorejky takovou možnost mají až nyní. „Děvčata se velmi zajímají o svůj vzhled. Výhodou této novinky je, že mohou vyzkoušet různé účesy, aniž by musely chodit do salonu a nechat si vlasy stříhat. Proto si myslím, že si mezi ženami najde velkou oblibu,“ myslí si Ryu Un Sunová, obyvatelka Pchjongjangu.

Rozšíření možností na volbu účesu ale vítají také muži. „Dříve jsem si musel účes vybrat z obrázků, které mi holič ukázal. Teď s tímhle programem to bude mnohem lepší,“ říká Ri Hyo Nam, který žije také v Pchjongjangu.

Výzkumníci musí svůj výtvor také politicky vhodně prezentovat. „Tento užitečný nástroj, který jsme vyvinuli, zapadá do socialistického pojetí krásy. Vybere sestřih vhodný pro konkrétního člověka, tedy s ohledem na tvář, věk nebo zaměstnání,“ uvádí profesorka Choe Sun Yongová.

Problém ale zůstává to, že lidé nemají mnoho možností, jak se k novému programu dostat. I když digitální fotoaparát nebo počítač už mezi bohatými Severokorejci nejsou výjimkou, bez možností internetu je dostupnost a využití podobných aplikací silně omezená.