Íránská válečná plavidla vplula Suezem do Středomoří

Teherán - Íránské válečné lodi dnes vpluly Suezským průplavem do Středozemního moře. Oznámila to íránská agentura IRNA s odvoláním na velitele námořnictva íránské armády Habíbolláha Sajjarího, podle kterého lodě představují jen mírové poselství a demonstraci síly islámské republiky.

Podle informací britské televize BBC propluly suezským průplavem dvě lodě – torpédoborec Šahíd Kandí a podpůrné zásobovací plavidlo Charg. Cíl obou lodí ovšem zůstává nejasný. Jde o druhou vojenskou operaci íránského námořnictva v oblasti během necelého roku. Cílem nynější operace je podle admirála Sajjarího „ukázat sílu Íránské islámské republiky“.

Írán tento týden oznámil posun ve svém nukleárním programu. To vyvolalo spekulace, že by Izrael mohl zaútočit na Íránská jaderná zařízení. Izrael zároveň viní Írán z nedávného útoku na izraelské cíle v Indii. Teherán nicméně toto obvinění odmítá.

Loni v únoru provedlo íránské námořnictvo ve Středomoří první vojenskou operaci od islámské revoluce v roce 1979. Dvojice plavidel tehdy přistála v Sýrii. Akce vyvolala rozhodnou kritiku Izraele a Spojených států a zvýšila napětí mezi Íránem a Izraelem.