Strauss-Kahn opět na policii, tentokrát kvůli kuplířství

Lille - Vyšetřovatelé v severofrancouzském Lille předvolali k výslechu bývalého ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna v souvislosti s kuplířskou aférou ve Francii. Podle francouzských médií by měl putovat Strauss-Kahn do vazby.

V případu kuplířské sítě Lillois bylo již dříve obviněno nejméně pět lidí včetně známého advokáta, šéfa podniku a vedoucích pracovníků luxusního hotelu Carlton. Při výsleších svědků nejméně dvě hotelové prostitutky uvedly, že Strauss-Kahn byl jejich klientem. Policie ho navíc podezřívá, že mohl nějak těžit z přesouvání prostitutek z Francie do USA prostřednictvím kuplířské sítě.

Francouzský levicový politik loni čelil obvinění ze znásilnění pokojské v New Yorku. Ještě jako šéf MMF byl kvůli obvinění v květnu zadržen na newyorském letišti, strávil týden ve vazební věznici a šest týdnů v domácím vězení. Prokurátor a soud nakonec dospěli k názoru, že Strausse-Kahna nelze postavit před soud, protože výpověď pokojské je nevěrohodná. Aféra nicméně zničila dosud úspěšnou politickou kariéru muže, o kterém se uvažovalo jako o možném socialistickém vyzyvateli nynějšího francouzského prezidenta v letošních volbách.