Záchranáři vytahovali lidi z potápějící se lodi

Atény - Řečtí vojáci zachránili osm Francouzů z potápějící se jachty v Egejském moři. Na videu zveřejněném ministerstvem obrany je vidět dramatický průběh akce. Plavidlo během silné bouře nabralo vodu a začalo se převracet na pravý bok. Všichni na palubě se stačili dostat na část lodi nad vodou. Odtamtud je pak vyzvedly dva armádní vrtulníky.

Osm lidí muselo zachraňovat řecké letectvo poté, co se v Egejském moři převrátila jejich jachta. Operaci komplikoval silný vítr a proud. Přesto se posádkám dvou vrtulníků podařilo všechny cestující z potápějící se lodi v pořádku vyzvednout. 

Porucha motorů v kombinaci s vysokými vlnami a větrem o rychlosti až šedesáti kilometrů v hodině zapříčinily nehodu luxusní francouzské jachty Yogi. Do lodi se dostala voda, která plavidlo převrátila na bok a jachta začala zádí klesat pod hladinu. 

K nehodě došlo nedaleko ostrova Skyros a na tísňové volání zareagovalo řecké letectvo. K posádce, která šplhala po trupu se museli záchranáři spouštět ze dvou vrtulníků. Část trosečníků ale kvůli rychlosti, s jakou plavidlo klesalo, raději spustila záchranný raft. Nezraněné pasažéry vrtulníky pro jistotu dopravily na preventivní prohlídku na ostrov Skyros. Jachtu v hodnotě kolem 50 milionů eur se ale zachránit nepodařilo.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka