Libyjská vláda odškodní pozůstalé po bojovnících proti Kaddáfímu

Tripolis - Libyjská vláda chce dát peníze rodinám bývalých rebelů, kteří bojovali proti režimu Muammara Kaddáfího. Jde o ty, jejichž příbuzní padli ve válce anebo jsou stále nezaměstnaní. Dostanou měsíční podporu 2 000 libyjských dinárů, to je víc než 1 500 amerických dolarů.

Podporu rodinám bývalých bojovníků slíbil ve svém projevu libyjský premiér hned den poté, co země oslavila první výročí začátku povstání. „Krev a oběť přináší zpět našim lidem jejich důstojnost a svobodu. Je to naše právo slavit, být šťastní a připomínat si naše hrdiny, kteří pro nás zemřeli,“ řekl libyjský premiér Abdurrahim Al-Keib. 

Dotace by podle premiéra mohli získat i studenti. Částku ale zatím neuvedl. Nezaměstnaní bývalí rebelové by pak měli dostat zaplaceno za celý loňský rok. Peníze by jim měly přijít do konce měsíce. 

Přechodná vláda se snaží zemi postavit znovu na nohy. Zatím se jí ale nedaří zpacifikovat různé milice, které bojovaly proti Kaddáfímu a teď tvrdošíjně odmítají odevzdat zbraně. Premiér proto taky zopakoval vládní výzvu, aby se připojily k národní policii a armádě. Podle organizace Amnesty International tyto ozbrojené skupiny mučí a zabíjí stoupence zabitého diktátora po celé zemi. 

Mnoho Lybijců ale nevěří, že se Přechodné národní radě podaří sjednat pořádek. Myslí si, že je slabá a zkorumpovaná. S nadějí proto vzhlíží k červnovým volbám, z těch by měla vzejít nová vláda.