Jihokorejci provedli vojenské cvičení přes výhrůžky KLDR

Soul – Další vojenské cvičení Jižní Koreje u sporných námořních hranic se severním sousedem proběhlo i přes varování Pchjongjangu před odvetou. Zatím ale KLDR žádnou akci neprovedla. Cvičení trvalo zhruba 2 hodiny. Manévry se odehrály u ostrova Jongpjong, který ostřelovala severokorejská armáda už před dvěma lety. Tehdy zemřeli čtyři Jihokorejci.

Obyvatelé příhraničních ostrovů byli před dnešním cvičením vyzváni, aby se uchýlili do podzemních krytů.
   
Soul o cvičení informoval severního komunistického souseda v neděli. Severokorejská televize ihned spustila obvyklou rétoriku. „Jestliže skupina zrádců podnikne bezohlednou vojenskou provokaci, naše armáda nemilosrdně a tvrdě odpoví,“ prohlásila moderátorka.

Video Soul znovu zkouší KLDR
video

Soul znovu zkouší KLDR

Severokorejská armáda poté cvičení označila za „promyšlenou vojenskou provokaci“ a varovala Soul, že na útok na své území odpoví odvetným úderem. Nic takového se však zatím nestalo.

Kim Hjung-suk, mluvčí ministerstva pro sjednocení:

„Je to rutinní vojenské cvičení pro národní bezpečnost, které se koná na našem území. Není proto vůbec vhodné, aby Severní Korea posuzovala, zda je to správné, nebo ne.“


Jihokorejská akce se uskutečnila dva měsíce po úmrtí severokorejského vůdce Kim Čong-ila. V čele země teď stojí jeho syn Kim Čong-un. Jižní Korea a KLDR jsou spolu formálně stále ve válce. Tříletý ozbrojený konflikt byl v roce 1953 ukončen pouhým příměřím.