Bělehradské lodě zdecimoval tající led na Dunaji

Bělehrad - Prudké oteplení, které vystřídalo velké třítýdenní mrazy, způsobilo pohromu v Bělehradu. Volně plující kry strhly desítky lodí, jachet, pontonů a hausbotů kotvících na Dunaji. Na odpis jsou kotviště a plovoucí restaurace - jedna šla rovnou ke dnu. Podle svědků byl pohyb ker velmi rychlý. Teploty v srbské metropoli přes víkend stouply z dvacetistupňových mrazů na deset stupňů nad nulou.

Led, silný místy až 30 centimetrů, začal tát a dal se do pohybu. Majitelé lodí se zoufale snažili zachránit, co se dá. Jejich úsilí bylo ale často marné - led na Dunaji je poset troskami zničených plavidel, bez škrábnutí vyvázla jen hrstka lodí. Škody jdou do statisíců eur. „Takové počasí jsme dlouho nezažili. Lidi si mysleli, že je to v pořádku, že tam ty lodě vydrží,“ říká zástupce bělehradského přístavu Miroslav Jagas.

Vlna prudkých mrazů minulý a předminulý týden přinutila srbské úřady nasadit na zamrzajících řekách Dunaji, Sávě a Tise ledoborce. Říční plavbu se ale zabezpečit nepodařilo, a tak provoz na řekách musel být k 8. únoru zastaven. Mrazy připravily v Srbsku o život nejméně 20 lidí a škody způsobené počasím dosáhly půl miliardy eur.

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové

Srbské úřady chtějí dnes odvolat stav ohrožení, který platil dva týdny. Díky úsilí záchranářů se daří zprůjezdnit komunikace zavalené sněhem a dopravit potraviny a léky zhruba 70 000 lidí, které zima izolovala od okolního světa. Jihosrbské vesnice zavalené sněhem musí dál zásobovat armáda.