Povstalci propustili 49 vojáků, drží ale dál Súdánce

Chartúm - Povstalci v Dárfúru na západě Súdánu propustili všech 49 příslušníků mezinárodních mírových sil, které předtím zajali. Stále ale drží tři Súdánce. S odvoláním na tvrzení rebelů to uvedla agentura Reuters. Boje mezi vládními jednotkami a povstalci v tomto regionu trvají už devátý rok. Podle OSN během nich zemřelo 300 tisíc lidí. Další miliony uprchly kvůli konfliktu ze svých domovů.

Hlavní povstalecká skupina v západosúdánském regionu Dárfúr v neděli zajala 52 příslušníků skupiny mezinárodních mírových sil a obvinila je ze spolupráce se súdánskými bezpečnostními silami. Později pak 49 vojáků propustili. 

Propuštění vojáci zůstávají v regionu, protože v něm nechtějí nechat zadržené civilisty. Rebelové z Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM) původně tvrdili, že členové mise vstoupili „bez povolení“ na jejich území. Tři Súdánci, kteří takzvané „modré barety“ doprovázeli, pak čelili podezření z práce pro súdánské bezpečnostní služby.   

Boje mezi vládními jednotkami a povstalci v tomto neklidném regionu trvají od roku 2003. Povstalecké jednotky tvrdí, že centrální vláda v Súdánu Dárfúr přehlíží. Podle OSN si střety vyžádaly nejméně 300 tisíc mrtvých a miliony lidí kvůli bojům opustily domovy. Mezinárodní úsilí vyjednat mír v oblasti zatím pokaždé ztroskotalo. UNAMID byla do střetů zatažena již několikrát.