Merkelová se omluvila pozůstalým po obětech neonacistů ze Zwickau

Zwickau - Německo si připomíná památku obětí neonacistické skupiny ze saského Zwickau. V letech 2000 až 2007 její členové zabili devět přistěhovalců a jednu policistku. Odhalení případu vyvolalo v zemi pozdvižení, protože se ukázalo, že policejní vyšetřování provázela řada chyb. Kancléřka Angela Merkelová se na dnešní pietní akci v Berlíně pozůstalým omluvila a požádala je o odpuštění. Vraždy považuje za ostudu Německa a opožděné odhalení pachatelů je dle ní bezpříkladné. V poledne se za oběti po celé zemi držela minuta ticha.

Merkelová na úvod oficiálního uctění památky obětí neonacistického teroru přečetla jména všech zavražděných. Za každého z nich hořela na pódiu Koncertního domu v centru Berlína svíce. Na 1 200 hostů z řad nejvyšších představitelů státu, společenského života a pozůstalých poté uctilo jejich památku minutou ticha, kterou v poledne držela celá země. V mnoha podnicích byl přerušen provoz a někde se zastavila i městská doprava.

Za mimořádně tísnivou kancléřka označila skutečnost, že z těchto vražd byli dlouhá léta neprávem podezříváni sami příbuzní. „Za to vás prosím o odpuštění,“ prohlásila Merkelová. Slíbila objasnění těchto zločinů a zdůraznila nutnost, aby se již nikdy nemohly opakovat. 

Členové skupiny nazývající se Národněsocialistické podzemí (NSU) mají na svědomí kromě deseti lidských životů také přepadení nejméně 14 bank a dva bombové útoky v tureckých čtvrtích Kolína nad Rýnem v letech 2001 a 2004, při nichž utrpělo zranění přes 20 lidí. I na ně se dnes vzpomíná.

Angela Merkelová na pietní akci věnované obětem neonacistů
Angela Merkelová na pietní akci věnované obětem neonacistů
Více fotek
  • Angela Merkelová na pietní akci věnované obětem neonacistů zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3324/332358.jpg
  • Angela Merkelová na pietní akci věnované obětem neonacistů autor: Markus Schreiber, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3324/332357.jpg
  • Neonacistický teror v Německu zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3323/332300.jpg

NSU založili v roce 1998 Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt a Beate Zschäpeová. Odhaleni byli až loni. Mundlos s Böhnhardtem před zatčením spáchali sebevraždu, Zschäpeová je ve vazbě. Vedle ní německá policie postupně zatkla dalších pět údajných kompliců neonacistického tria.

Ve svém projevu vyzvala kancléřka k potírání neonacistických myšlenek a xenofobie. „Boj proti předsudkům a vyčleňování se musí vést každý den. Netolerance a rasismus se neprojevují jen násilím. I slova se mohou stát činy,“ upozornila Merkelová, která jako hlavní řečník zastoupila bývalého prezidenta Christiana Wulffa, jenž minulý týden na post rezignoval.

Video Telefonát Martina Jonáše
video

Telefonát Martina Jonáše

Němečtí neonacisté prý rostou na síle

Neonacisté nestojí v Německu na okraji společnosti, ale jsou pevně zakotveni ve společenském systému Spolkové republiky a její správě. Disponují díky tomu dostatkem informací i peněz. Tvrdí to odpadlík od německé krajní pravice a tamní odborník na 
extremismus, s nimiž ČTK hovořila. Na některé skupiny jsou podle nich napojeni i čeští neonacisté a inspirují se postupy německých radikálů.

„Krajně pravicová scéna, to nejsou chlápci, co v deset hodin dopoledne stojí u stánku s plechovkou piva, jak to někdy sugerují obrázky v médiích. To vůbec není pravda,“ vyvrací zažitý mýtus Gabriel Landgraf, který byl 15 let vůdčím představitelem neonacistických organizací v Berlíně a Braniborsku, než v roce 2006 extrémní pravici opustil a začal pomáhat dalším „aussteigerům“, jak Němci odpadlíky od neonacismu označují. 
    
Podle policejních odhadů se ke krajní pravici v Německu hlásí asi 25 tisíc lidí. Nejaktivněji působí na východě země ve spolkových zemích bývalé Německé demokratické republiky, kde jim ekonomický a sociální úpadek tohoto regionu po sjednocení nabídl živnou půdu pro šíření jejich vlivu. Neonacistická Národnědemokratická strana Německa (NPD) se tam také dostala 
už do dvou zemských parlamentů.