Ortodoxní židé musí na vojnu, rozhodl izraelský nejvyšší soud

Jeruzalém - Izraelská vládní koalice čelí rodící se krizi poté, co nejvyšší soud zrušil kontroverzní zákon umožňující ortodoxním židům vyhýbat se vojně. Tato výjimka, kterou udržuje při životě ultrakonzervativní náboženská strana Šas, je předmětem dlouholeté kritiky zbytku společnosti.

Nejvyšší soud zdůvodnil své převratné rozhodnutí snahou, aby se izraelští občané spravedlivěji podělili o vojenskou povinnost. V armádě musejí muži sloužit tři roky a ženy dva. Z náboženských důvodů se ale odvodu vyhýbají studenti a studentky židovských seminářů, kteří navíc dostávají od vlády finanční podporu, pokud nemají práci. Loni se takto vyhnulo službě vlasti 60 tisíc mladíků.
   
Pro Netanjahua, který se v koalici opírá o podporu jak židovských radikálů, tak umírněných stran, jde o vážnou komplikaci, protože se dle analytiků ocitá mezi dvěma mlýnskými kameny. Pokud bude řešit situaci s jednou stranou politického spektra, druhou zákonitě rozhořčí.

Izraelská vláda
Zdroj: ČTK/AP/Bernat Armangue

Pro sekulární strany jde o dar z nebes, protože se o legislativní změnu v této otázce snaží již dlouhá léta. Ultraortodoxní židé navíc v současnosti nemají s většinou společnosti dobré vztahy po sérii konfliktů, v nichž prosazují pohlavní segregaci cestujících v hromadné dopravě a napadají ty ženy, jež jsou podle jejich názoru nevhodně oblečené.

Deník Maariv:
   
„Premiér se ocitl v situaci, kterou nejvíc nenávidí. Musí se rozhodnout. Musí si vybrat mezi dvěma nebezpečnými a nesnadnými možnostmi. Obě přitom mohou pro něho mít katastrofické následky. Teď bude muset vymýšlet nový zákon, který musí být pro celou společnost spravedlivější.“

Napětí mezi Íránem a Izraelem vrcholí

Pro Netanjahua přišla vnitropolitická komplikace v nejnevhodnější dobu. Na mezinárodním poli totiž povážlivě roste napětí mezi Izraelem a Íránem, který je podezírán, že jeho kontroverzní jaderný program má vojenský charakter. Židovský stát se podle izraelských médií možná
připravuje k vojenskému úderu.

Obavy z této možnosti vzrostly dnes po neúspěšné misi zástupců Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), kterým bylo v Íránu zabráněno navštívit jaderné zařízení. Netanjahua čeká v příštích dnech cesta do USA, které na židovský stát vyvíjejí tlak, aby se
do samostatného vojenského dobrodružství nepouštěl.