Konference o Somálsku má hlavně upozornit na jeho problémy

Londýn - Britský premiér David Cameron dnes na konferenci věnované situaci v Somálsku vyzval mezinárodní společenství k pomoci při řešení problémů této země. Pokud se nepodaří ukončit přetrvávající chaos v zemi, bude podle Camerona ohrožena i mezinárodní bezpečnost. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová upozornila, že se Spojené státy zasadí o zavedení sankcí proti těm, kteří se budou snažit bránit úspěšné politické transformaci Somálska.

Mezinárodní konference v Londýně se účastní zástupci 50 zemí, mezinárodních institucí a humanitárních organizací. Organizátoři se nicméně snažili od začátku mírnit očekávání účastníků s tím, že hlavním cílem setkání je získat pozornost politiků a zlepšit koordinaci postupů vůči Somálsku.

Somálský premiér Abdiweli Mohamed Ali:

„Jen Somálci můžou změnit svou zemi a zachránit ji bez ohledu na mezinárodní podporu. Jestliže nám ostatní státy pomohou, abychom v této snaze uspěli, přivítáme to, Ale hlavně my bychom měli převzít odpovědnost při záchraně své země.“


Somálské islamistické milice Šabáb se nedávno formálně připojily k mezinárodní teroristické síti al-Káida a premiér somálské přechodné vlády Abdiweli Mohamed Ali dnes v Londýně řekl, že by uvítal letecké údery proti cílům al-Káidy v zemi. Otázka bojovníků al-Káidy v jeho zemi je podle něj „globální problém a je třeba ho řešit globálně“. Vyzval také ke zrušení mezinárodního zbrojního embarga proti zemi. Šabáb pohrozil, že proti výsledkům konference hodlá bojovat „všemi prostředky“.

Šéf britského kabinetu připomněl velký vliv islamistického hnutí Šabáb, napojeného na teroristickou síť al-Káida, které může ovlivňovat konání mnoha lidí a také piráty, kteří ohrožují obchod i cestovní ruch. „Je to nebezpečí pro celý svět,“ prohlásil Cameron. Informoval zároveň o zahájení iniciativ v oblasti humanitární pomoci a rozvoje včetně návrhu na vytvoření mezinárodní pracovní skupiny pro otázku výkupného, které piráti většinou požadují. „Usilujme o zastavení těchto plateb, protože jinak se nakonec zločin vyplatí,“ uvedl.

Hillary Clintonová na konferenci o Somálsku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matt Dunham

Clintonová mezi možné sankce směřované k členům přechodné vlády zařadila zákazy cestování nebo zmrazení majetku. Na konferenci zároveň oznámila dodatečnou pomoc Somálsku ve výši 64 milionů dolarů (1,2 miliardy korun).

Podle humanitárních organizací zemřelo od roku 2007 ve vnitřních konfliktech nejméně třicet tisíc lidí, miliony jich uprchly. Proti islamistickým milicím Šabáb bojují v zemi mezinárodní jednotky Africké unie. Zemi sužuje hladomor, hrozba teroristických útoků a nájezdy pirátů u somálských břehů.

Somálsku chybí legitimní centrální vláda od kolapsu vlády prezidenta Siada Barreho v roce 1991. Současnou přechodnou vládu ohrožují útoky Šabábu, souběžně přitom řeší kritickou humanitární situaci. O víkendu podepsali somálští představitelé dohodu o nástupu ústavodárné vlády, která by připravila vznik federálního státu. Nastoupit by měla po vypršení mandátu současné vlády 20. srpna.