„Poprvé“ s Putinem, nabádají videoklipy mladé krasavice

Moskva – Jít poprvé s hlasovacím lístkem k volební urně, je jako přijít o panenství. Důležité je dobře zvolit, a sice Vladimira Putina. Tak by se dalo shrnout gros videoklipů, které se objevily na ruském internetu, jejichž cílem je prý povzbudit mladé voliče, aby šli 4. března k prezidentským volbám.

V jednom z klipů vystupuje třeba mladá žena v gynekologické ordinaci, která se lékaři svěřuje se svými obavami ze ztráty panenství. „Víte, pane doktore, mám hrozný strach,“ říká mladá žurnálová kráska sedící v černém koženém křesle. „Já vám plně rozumím, všichni to dělají jednou poprvé,“ odpovídá s pochopením mladý lékař pacientce. „Moc se bojím, i když jsem si vybrala z lásky,“ říká žena. „Není třeba mít strach. Hlavní je důvěřovat své volbě, protože důvěra - to je láska. A té vaší se dá věřit,“ říká lékař a ukazuje na fotografii Vladimira Putina na obálce časopisu Time, který vykukuje pacientce z kabelky. V dalším záběru pak dívka za doprovodu líbezné melodie míří do volební místnosti. Každý z videoklipů končí záběrem na podobiznu Putina, vedle níž je slogan: Putin. Poprvé, a jenom z lásky.

Na dalším videu se pak mladá žena svěřuje se stejnými obavami jinému lékaři, který zdůrazňuje, že je třeba především myslet na bezpečnost. „Možná to nepotřebuji,“ říká dívka váhavě. „Ale ano, potřebujete. A je dobře, že to uděláte z lásky. Plně podporuji vaši volbu,“ opáčí lékař, zatímco kamera najíždí zblízka na Putinovu fotografii. „S ním to bude bezpečné,“ uzavírá. I tato mladá žena spěchá od lékaře do volební místnosti a video opět končí záběrem na Putina se sloganem.

Předvolební slogan: Putin. Poprvé, a jenom z lásky
Předvolební slogan: Putin. Poprvé, a jenom z lásky

Třetí klip pak zachycuje mladou dívku, která se obrací na kartářku. Vyjeví jí své přání, aby to poprvé bylo z lásky. Kartářka ji ubezpečuje, že karty nelžou a ukáže jí kartu s Putinovým obrazem, tedy tím pravým. „S ním tě čeká štěstí, budeš jako za kamennou zdí,“ říká kartářka dívce, která rovněž vzápětí vstupuje do volební místnosti.

Vladimir Putin na kartě
Vladimir Putin na kartě

Realita je složitější: Na 3 tisíce lidí demonstrovalo v Petrohradě za „Rusko bez Putina“

Zhruba tři tisícovky lidí se shromáždily v srdci druhého ruského největšího města Petrohradu na protestním shromáždění proti Vladimiru Putinovi, který bude ve volbách příští neděli usilovat o nový prezidentský mandát. Demonstranti pochodovali ulicemi Petrohradu a skandovali hesla včetně „Rusko bez Putina“ či „Putin je zloděj“. Demonstraci, povolenou úřady, doprovázel vysoký počet policistů, ale žádná zatčení nebyla hlášena.

Nynější premiér Putin byl ruským prezidentem v letech 2000 až 2008 a pro volby vypsané na 4. března zůstává hlavním kandidátem, jehož vítězství nad čtyřmi oponenty se všeobecně očekává. V čele země by tak nahradil Dmitrije Medvěděva.