V Pákistánu bylo strženo poslední útočiště bin Ládina

Islámábád - Bezpečnostní síly v pákistánském Abbottábádu srovnaly se zemí sídlo, kde se několik let ukrýval vůdce teroristické sítě al-Káida Usáma bin Ládin, než ho tu 2. května loňského roku dopadlo a zabilo speciální komando americké armády. Demolice objektu zahájená v sobotu byla dnes dokončena, informoval na svých internetových stránkách pákistánský list The Nation.

Demoliční tým začal podle místních obyvatel s prací bez předchozího varování či upozornění a za přísných bezpečnostních opatření v sobotu večer. Kolem rozlehlého komplexu vytvořil početný tým policie a armády neprostupný kordon a nikdo neměl dovoleno vstoupit do vymezeného prostoru. Demolice třípodlažní budovy byla dokončena dnes.

Komplex v Abbottábádu byl od 2. května 2011 pod dohledem pákistánských bezpečnostních sil a nikdo neměl dovoleno do něj vstoupit. Pákistánská vláda zprávy o demolici zatím oficiálně nepotvrdila.

Pákistánská vláda prý nechtěla, aby se sídlo stalo turistickou atrakcí nebo „svatyní“

Jak dnes napsal list The Wall Street Journal, demolice je zjevným pokusem pákistánské vlády zabránit tomu, aby se toto místo stalo turistickou destinací či jistou svatyní stoupenců al-Káidy. Zničením domu v Abbottábádu se Pákistán rozhodl stejně jako například Německo, které po celé roky nijak neoznačovalo bunkr Adolfa Hitlera, aby po jeho smrti na konci druhé světové války nepřitahoval zájem neonacistů.

Bezprostředně po smrti bin Ládina se do Abbottábádu, příjemného města obklopeného Himálajemi a vzdáleného asi 30 kilometrů od Islámábádu, sjely stovky místních turistů. Krátce poté už ale pákistánská armáda vyslala na místo vojáky, aby nepřetržitě střežili oblast a zabránili v přístupu novinářům i dalším zvědavcům.

Navíc samotné umístění bin Ládinova úkrytu představovalo velkou ostudu pro pákistánskou vládu i armádu, které se staly terčem více i méně otevřených náznaků, že o bin Ládinovi musely vědět. Komplex v Abbottábádu stál v oblasti obdobných domů jen několik kilometrů od pákistánské vojenské akademie a posádkového města hustě obydleného vojenským personálem v aktivní službě i výslužbě.