Svět má nového nejmenšího člověka: Nepálce měřícího 54,6 cm

Káthmándú - Dvaasedmdesátiletý Nepálec Čandra Bahádur Dangi se dnes oficiálně stal nejmenším člověkem na světě. Podle měření zástupců Guinessovy knihy rekordů měří jen 54,6 centimetru. Podle agentury AFP je to o 5,3 cm méně, než dosavadní rekordman, Filipínec Junrey Balawing, který měří 59,93 centimetru.

Dangi bydlí v jižním Nepálu, kde je svým způsobem celebritou. Pravidelně se objevuje na místních akcích a zahajuje náboženské slavnosti. Droboučký stařík váží pouhých 12 kilogramů, podle členů své rodiny se však těší dobrému zdraví.

Craig Glenday, šéfredaktor Guinessovy knihy rekordů 

„Pokud je mu skutečně 72 let, pak je zdaleka nejstarším člověkem, který byl označen za nejmenšího na světě od vzniku Guinessových rekordů před 57 lety.“ 


Dangi své oficiální uznání vnímá jako jistou formu odškodnění za roky trápení, jak se předčasem svěřil agentuře AFP. Osiřel ve věku 12 let, poté se ho ujali příbuzní, kteří ho ukazovali za peníze na poutích. Postupně se mu podařilo začít si sám skromně vydělávat na živobytí tkaním z juty. Svou vesnici ležící ve velmi chudé oblasti Nepálu asi 350 kilometrů od Káthmándú opustil jen při hrstce příležitostí.

Nepálec se v rámci ceremonie Guinessovy knihy rekordů poprvé v životě vydal do hlavního města. „Chtěl bych cestovat do zahraničí a poznat lidi po celém světě,“ dodal.