Dienstbier a Havel byli skuteční Evropané

Berlín - Smlouva o dobrém sousedství a přátelské spolupráci mezi Československem a Německem před 20 lety položila nový základ vztahům mezi oběma zeměmi. V interview pro agenturu DPA o ní hovořil tehdejší německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher a současný šéf německé diplomacie Guido Westerwelle jako o momentu vyjasnění vzájemných vztahů a o základu pro živé partnerství. Genscher zdůraznil, že Československou federativní republiku tehdy reprezentovali „skuteční Evropané“. Na mysli měl přitom především loni zesnulé Jiřího Dienstbiera a Václava Havla.

Smlouva mezi Českou a Slovenskou Federativní republikou a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci, jak zní celý oficiální název dokumentu podepsaného 27. února 1992, dodnes tvoří smluvní základ vztahů mezi Prahou a Berlínem. Na Pražském Hradě ji podepsali československý prezident Václav Havel a německý kancléř Helmut Kohl více než dva roky poté, co spolu Genscher a jeho československý protějšek Jiří Dienstbier v roce 1989 symbolicky přestřihli dráty na česko-bavorské hranici.

Čtyřiaosmdesátiletý Hans-Dietrich Genscher:

„Bývalo by bylo žádoucí, aby se to odehrálo rychleji, ale po všech těch zátěžích, které spočívaly na německo-českém vztahu, bylo důležité vnést (do vzájemných vztahů) jasno… Srozumitelnost tu dostala přednost před rychlostí,“ poukazuje diplomat na nutnost přesných formulací ve smlouvě."


Němci a Češi měli podle Genscherových slov štěstí, že Praha tehdy měla v osobnostech Dienstbiera a Havla představitele, kteří byli „skutečnými Evropany“. Při tajných jednáních o textu diplomaté na obou stranách podle DPA bojovali se „strašáky minulosti“. Přeli se o hodnocení rozbití Československa nacistickým Německem i kvůli otázce vysídlení zhruba tří milionů sudetských Němců po 2. světové válce. Při podpisu smlouvy lidé na Pražském hradě skandovali nacionalistická hesla. „Smlouva uvolnila cestu k takovému vztahu mezi Čechy a Němci, který je založen na vzájemné odpovědnosti a respektu,“ hodnotí dnes Genscher.

  • Hans-Dietrich Genscher a Jiří Dienstbier
    Hans-Dietrich Genscher a Jiří Dienstbier autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Hans-Dietrich Genscher
    Hans-Dietrich Genscher autor: ČT24, zdroj: ČT24

Pro současného německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho představuje smlouva z roku 1992 víc než jen nový začátek po období obtížné minulosti. „Dnes, o 20 let později, žijeme my Němci s našimi slovenskými a českými sousedy v těsném a živoucím partnerství,“ řekl Westerwelle DPA. Vyslovil se rovněž pro to, aby zůstal i do budoucna zachován zájem o sousedy. „To je také důležitý předpoklad pro to, abychom se mohli společně věnovat naší evropské budoucnosti,“ zdůraznil Westerwelle.