Umělé chapadlo má pod vodou zachraňovat životy

Řím - Konstruktéři technologických vymožeností se často inspirují ve zvířecí říši. Italští vědci teď vytvořili robotické chapadlo podle vzoru chobotnice. Kromě toho, že je pružné, dokáže chapadlo i uchopit předměty, o čemž vědci roky snili. Sloužit má jako podvodní záchranář. Technologie se zamlouvá lékařům používajícím endoskopy.

Schopnost uchopit předměty je mezi ohebnými roboty z měkkých materiálů výjimečná. Předobrazem pro robota bylo chapadlo chobotnice. Vědci se v italském Livornu snažili napodobit neuvěřitelnou ohebnost, díky níž se inteligentní hlavonožci dokáží vměstnat i do malých škvír. Podobnou pružnost lze najít už jen u jazyka a sloního chobotu. 

Prototyp je ze silikonu a měkké gumy. Uchopit věci může díky ocelovému lanu uvnitř. Na světě je i druhé chapadlo – mřížka ze síťoviny, ke které je lano připevněno nylonovými vlákny. To se zase dokáže podle potřeby smršťovat a natahovat. „Rukáv ze síťoviny je velmi ohebný a dokáže rameno natahovat a smršťovat stejně, jako to dokáže chobotnice. Rameno se tak hýbe stejně jako živé, stále si ale zachovává kónický tvar,“ podotkla profesorka robotiky Cecilia Laschiová.

Chobotnice mají výborný hmat díky přísavkám s chemoreceptory. Umělé přísavky má chapadlo ze silikonu. Pomáhají robotovi udržet uchopené předměty. Navíc jsou pod jejich povrchem hmatové senzory, takže robot má s věcí, kterou uchopí, lepší kontakt. „Zaměřili jsme se na kůži chobotnice. Je velmi pružná, a proto umožňuje chapadlu, aby měnilo tvar. Přísavky jsou zase důležité kvůli tomu, aby dokázala něco silně uchopit,“ konstatovala Laschiová. 

Celá chobotnice má být hotova do konce roku

Ohebná chapadla jsou prvním krokem k vytvoření celé robo-chobotnice. Ta by měla být hotová už letos. Na Projekt Octopus dostali italští vědci grant 10 milionů eur od Evropské komise. Cílem je vytvořit na dálku řízeného šikovného podvodního záchranáře nebo průzkumníka.

Cecilia Laschiová, profesorka robotiky, Vysoká škola sv. Anny, Livorno:

„Robota bude možné využít hlavně při průzkumu dna. V současnosti využívaní podvodní roboti totiž mají většinou potíže, když se ke dnu mají dostat blízko. Tady to nebude problém. Naopak. Chapadla na to budou ideální.“


Chapadla najdou zřejmě uplatnění i na souši. Nápad totiž zaujal britské chirurgy, kteří by chtěli technologii využít ve svém oboru – při laparospopických operacích. „Zjistili jsme, že se tahle technologie dá využít i při výrobě endoskopů. Tyto nástroje totiž musejí být měkké, poddajné a zároveň se umět v potřebné chvíli zpevnit,“ dodala profesorka. 

Italští vědci nejsou první, koho chobotnice inspirovaly. Podobného robůtka vytvořili na americkém Harvardu. Silikonovým tělem pohybují hadice, které vzduchem nafukují oddělené komůrky. Šikovný drobek se protáhne jako skutečná chobotnice i úzkými štěrbinami. Oproti italskému modelu ale jeho chapadla nedokážou nic chytit.