Poláci přišli na to, že sůl je opravdu nad zlato

Varšava – Tři polské firmy čelí podezření, že několik let prodávaly sůl určenou k posypu silnic místo soli, která se může používat při vaření a v potravinářském průmyslu. Ročně na tom vydělávaly několik milionů zlotých. Nejedlá sůl mířila k velkovýrobcům uzenin, firmám zpracovávajících ryby, do mlékáren nebo pekáren, odkud se pak mohla dostat do obchodů v celém Polsku. Sůl obsahovala velké množství síranu sodného, které ve větším množství může lidem způsobovat žaludeční a střevní problémy.

Polští policisté, kteří mají na starosti boj s organizovaným zločinem, zjistili, že firmy kupovaly sůl, která se používá třeba v zimě k posypu silnic za 130 zlotých (asi 780 korun) za tunu a prodávaly ji jako kuchyňskou jedlou sůl za asi 400 zlotých (2 400 korun) na tunu.

Policie v souvislosti s tímto případem zatím zadržela pět lidí, kteří byli obviněni z toho, že na trhu s potravinami obchodovali s látkou nebezpečnou pro lidské zdraví nebo život. Za to v Polsku hrozí až pět let vězení. Není ale vyloučené, že prokuratura obvinění ještě zpřísní.

Hygienici v Poznani požádali prokuraturu, aby jim předala seznam firem, které si koupily nejedlou sůl. Kdyby se ukázalo, že použitá sůl byla škodlivá pro zdraví spotřebitelů, museli by nařídit, aby prodejci stáhli z trhu veškeré potraviny s obsahem závadné suroviny.