ODS vybere prezidentského kandidáta v primárkách

Praha - Občanští demokraté vyberou svého prezidentského kandidáta ve stranických primárkách. O jejich konkrétní podobě rozhodne výkonná rada ODS 19. března, pak začne nominace kandidátů. Po dnešním jednání výkonné rady ODS to novinářům řekl předseda strany Petr Nečas. Výkonná rada dnes uložila grémiu, aby do 19. března navrhlo způsob nominace kandidáta ODS pro přímou volbu hlavy státu.

„Občanští demokraté vždy vybírají na klíčové celostátní pozice v primárkách, čili v tom nepřichází žádná revoluce. O konkrétní podobě primárek budeme jednat a grémium předloží výkonné radě 19. března návrh, jak nominovat kandidáta ODS do přímé volby, tak, aby 19. března mohla výkonná rada tato pravidla schválit a mohl začít nominační proces,“ řekl Nečas.

Šance pro Tošenovského?

Jako možní prezidentští kandidáti se dosud v ODS zmiňovali především místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. V posledních dnech se ale v těchto úvahách objevilo také jméno europoslance a někdejšího hejtmana Evžena Tošenovského. Právě jemu by výběr kandidáta v primárkách mohl vyhovovat.

Tošenovský v médiích uvedl, že se ještě nerozhodl, zda bude na prezidenta kandidovat, někteří kolegové ho ale prý s takovým návrhem oslovili. Svoji kandidaturu podmiňuje právě tím, že se odehrají primárky podobné výběru prezidentských kandidátů ve Spojených státech, uvedl deník Právo.

V primárních volbách kandidáta vybírají členové strany. Předsedu a místopředsedy ODS volí delegáti stranického kongresu, tedy zástupci místních sdružení strany a její zákonodárci.

Svého kandidáta zatím z parlamentních stran jednoznačně představila jen TOP 09, která usiluje o zvolení svého předsedy Karla Schwarzenberga. Sociální demokraté zvažují nominaci senátora Jiřího Dienstbiera či ekonoma Jana Švejnara. Do souboje o prezidentský úřad se hlásí také někdejší úřednický premiér Jan Fischer, šéfka Suverenity Jana Bobošíková a europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová.