Ruští zákonodárci poslali reformu systému do dalšího kola

Moskva - Dolní komora ruského parlamentu dnes poslala do druhého čtení návrhy zákonů z balíku politických reforem. Prezident Dmitrij Medvěděv navrhuje například zjednodušení registrace politických stran nebo obnovení přímé volby hlav jednotlivých regionů, takzvaných gubernátorů. Kandidáty bude ale dál schvalovat Kreml. Vláda Vladimira Putina se mezitím zbavuje úkolů od stávající hlavy státu. Podle dnešního vydání listu Kommersant vláda navrhla prezidentovi, aby přestal kontrolovat plnění svého nařízení využívat ruskou diplomacii k modernizaci země.

Čtyři návrhy zákonů prezidenta Medvěděva se dnes dostaly před zákonodárce. „Nejdůležitějším návrhem je zcela jistě zjednodušení registrace politických stran. Nemůžeme ovšem vědět, jestli nejde o součást nějaké širší hry,“ podotkl Libor Dvořák, redaktor ČRo6. Prezidentský kandidát Vladimir Putin teď totiž chce lidem ukázat vlídnější tvář, a to zejména opozičním silám.

Putinova vláda už se chce Medvěděvova vlivu zbavit

Může se ale jednat i o poslední výkřik odcházejícího Medvěděva. „Celé to jeho prezidentství bylo držením a zahříváním místečka pro Vladimira Putina. Otázka teď je, jak to bude se slibovaným Medvěděvovým premiérstvím,“ poznamenal Dvořák.

Vladimir Putin a Dmitrij Medvěděv
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Mikhail Metzel

Medvěděv se snaží nespokojenost uklidnit návratem k přímým volbám hlav regionů, gubernátorů, které zrušil jeho předchůdce, či otevřením politického systému jednodušším povolováním nových stran. Skeptici tvrdí, že zásadní změny systému přesto návrhy neobsahují. Sněmovna sice na své jednání přizvala i zástupce mimoparlamentních stran, včetně „nesystémové“ opozice, ale zatím není jasné, kdy a v jaké podobě předlohy definitivně schválí.
   
Opoziční komunisté jsou kupříkladu proti tomu, aby k založení nové strany stačilo jen 500 místo dosavadních 40 tisíc členů, protože to by prý zničilo celý dosavadní systém. Jejich konkurentům ze Spravedlivého Ruska se zase nelíbí, aby výběr kandidátů na gubernátora procházel jakýmkoliv „prezidentským filtrem“, byť v podobě „konzultací“ s hlavou státu. 
Nicméně pro novelu zákona o politických stranách, která má platit od Nového roku, poslanci dnes hlasovali jednomyslně. Do druhého čtení poslali i novelu zákona o volbách gubernátorů. Hlavní otázkou však je, zda se reformy podaří schválit do květnové inaugurace nového prezidenta.

Zatímco Medvěděv se ve snaze modernizovat Rusko zaměřoval na sblížení s Evropskou unií a Spojenými státy, Putin počínání Západu tradičně kritizuje a v předvolební kampani dává najevo, že se nehodlá smířit s „diktátem“ a „zvůlí“ USA, které prý nepotřebují „spojence, ale vazaly“. Od Putinova návratu do Kremlu se tak čeká nové ochlazení.

Libor Dvořák, redaktor ČRo6:

„Rusko čekají ekonomické problémy. Medvěděv je liberálnější a mírnější prezident, než byl a zřejmě bude Putin. Nemá jeho autoritu, a proto by pro něj mohlo být těžké vládu řídit. Je tedy možné, že Medvěděv nakonec premiérem nebude.“


Prezidentské volby v Rusku začnou v neděli. V zemi mezitím houstne atmosféra. Na stávajícího premiéra Vladimira Putina prý byl naplánován atentát.