Hollande slíbil zdanit příjmy nad milion eur 75 procenty

Paříž - Kandidát socialistů pro francouzské prezidentské volby François Hollande prohlásil, že v případě vítězství zavede 75procentní daň z příjmu pro lidi, kteří ročně vydělají přes milion eur (25 milionů korun). Chce zrušit daňové stropy, které zavedl jeho soupeř a současný prezident Nicolas Sarkozy. Kritici tvrdí, že zvýšení daně by vyhnalo nejbohatší Francouze do exilu. Podle průzkumů mínění je Hollande favoritem souboje o Elysejský palác. Pravděpodobně se Sarkozym v dubnu postoupí do druhého kola voleb, které bude 6. května.

V pondělním televizním vystoupení na nejsledovanější stanici TF1 se Hollande označil za „kandidáta spravedlnosti“. „Vážím si práce, zásluh, ale neuznávám neslušná bohatství, která nemají nic společného s talentem či inteligencí. Lze hovořit o skandálu s akciemi, prostě o všem, co vnímají Francouzi jako nespravedlnost. Dozvěděl jsem se o značném zvýšení příjmů u šéfů velkých podniků na dva miliony eur ročně,“ řekl Hollande.

Hollande na TF1 v pondělí večer oznámil, že v případě svého zvolení uvalí na příjmy nad milion eur ročně daň 75 procent. „Není možné, aby někdo měl tak vysoké příjmy,“ prohlásil levicový politik, který již dříve slíbil, že pro příjmy nad 150 000 eur (3,7 milionu korun) ročně zavede daň 45 procent.

Hollandovo oznámení vyvolalo šok v řadách místní pravice. Její představitelé dnes především na serveru konzervativního deníku Le Figaro upozornili, že v případě nástupu Hollanda mnozí bohatí daňoví poplatníci odejdou z Francie, například do Švýcarska.

Francois Hollande
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Bob Edme

Sarkozy snižuje Hollandův náskok

Sarkozy snižuje v předvolebních průzkumech náskok Hollanda, který ale zůstává velkým favoritem blížících se prezidentských voleb. Vyplynulo to z ankety, jejíž výsledky dnes zveřejnila agentura IPSOS. V prvním kole 22. dubna se předvídá konzervativnímu Sarkozymu zisk 27 procent hlasů, což je o dva procentní body více, než tomu bylo před dvěma týdny. Preference Hollanda se naopak snížily o 0,5 bodu na 31,5 procenta hlasů.

V očekávaném rozhodujícím druhém kole 6. května mezi těmito dvěma hlavními uchazeči o prezidentský post si Sarkozy polepšil o bod na 42 procent. Přesto by ho měl socialistický kandidát porazit jasnou většinou 58 procent hlasů.

Z desítky očekávaných kandidátů v prvním kole se dává naděje získat více než 10 procent hlasů již jen zástupkyni krajní pravice Marine le Penové (16 procent) a centristovi Françoisi Bayrouovi (11,5). Agentura IPSOS poznamenala, že pro 61 procent respondentů je jejich volba konečná, zatímco u zbylých 39 procent se ještě může změnit.