Zátah na hackery – 25 jich skončilo na policii

Madrid/Lyon – Hned v několika zemích dnes policie provedla zátah na počítačové piráty. Celkem 25 členů mezinárodního hackerského hnutí Anonymous zatkli ve Španělsku, Chile, Kolumbii a Argentině. Oznámil to Interpol, který vyšetřuje od loňského července internetové útoky. Server, přes který hnutí Anonymous komunikovalo, byl i v České republice.

Ve Španělsku místní policie zatkla v Madridu a Malaze čtyři osoby. Dva zatčení jsou ve vazbě, druzí dva byli propuštěni na kauci. Jednomu z nich je jen 16 let. Případ má vazbu i na Jižní Ameriku, kde případ pod kódovým označením Odhalení vyšetřuje Interpol ve spolupráci se španělskou policií. Deset podezřelých bylo zadrženo v Argentině, šest v Chile a pět v Kolumbii.

Hnutí Anonymous zasahovalo do webových stránek, na internetu zveřejnilo osobní údaje španělských policistů a ochranky španělské královské rodiny a předsedy vlády. Policisté zatkli i hackera, který zabezpečoval komunikační kanály, které Anonymous používalo.   

Hackeři z hnutí Anonymous stojí také za internetovými útoky na různé oficiální vládní stránky v mnoha evropských zemích, které chtěly podepsat dohodu proti šířením padělků a počítačovému pirátství, takzvanou smlouvu ACTA.