Pasažéry Costy Allegry trápí horko, mohlo za havárii stáří lodi?

Victoria – Hlavní město Seychelských ostrovů Victoria se připravuje na zítřejší příjezd havarované výletní lodi Costa Allegra s tisícovkou lidí. Budou na ně čekat letadla, která mají cestující přepravit co nejdřív do Říma. Pro část shání společnost ubytování. Mezitím se objevilo svědectví, podle něhož za havárii lodi Costa Allegra může to, že je stará a původně nebyla určená k výletním plavbám. Na lodi, kterou vlečou remorkéry, nejde klimatizace ani světlo a lidi trápí horko. Noc trávili na otevřené palubě. Vrtulníky je zásobují vodou a jídlem. Italské úřady dnes upřesnily, že poškozená loď má dorazit na Seychely ve čtvrtek ráno kolem 5:30 středoevropského času.

Francouzský deník le Figaro dnes s odvoláním na šéfa jisté cestovní kanceláře napsal, že za požár asi může to, že loď je stará 43 let a původně nebyla určená k výletním plavbám, ale k přepravě kontejnerů. Přestavěna byla v roce 1992 a její výletní plavby provázely problémy a stížnosti klientů. "Při námi objednaných plavbách jsme obdrželi hodně negativních reakcí.
Cestující si stěžovali na nepříjemný zápach z kanalizací, na časté vibrace a na přepážky z kartonu, které umožňují slyšet vše, co říká soused. Nadešla doba pro odstavení lodě Costa Allegra," uvedl vedoucí, jehož kancelář si loď pronajímala s přestávkami od roku 1993 do roku 2010.

Plavidlo je od pondělí bez elektřiny, nefungují mu motory a klimatizace. Nachází se přitom v oblasti, kde teploty přesahují 30 stupňů Celsia. „Cestující nemohou zůstat v kabinách, možná v některých sekcích, ale určitě ne v kabinách. Musejí trávit noc venku jen pod dekou, ale teplota to umožňuje,“ řekla Liviana Chiappiová, jejíž manžel je členem posádky.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Reportáž Pavla Šimka

U 29.2.

Telefonát Vědunky Lunardi

Loď mohou ohrozit piráti
   
Na palubě je 636 pasažérů a 413 členů posádky. Mezi cestujícími z 25 zemí jsou převážně Italové, Francouzi, Rakušané a Němci, ale také čtyři Češi. Podle českého ministerstva zahraničí jsou v pořádku. Na palubě je i devět italských vojáků, kteří mají odrazit případný útok pirátů, kteří v oblasti působí. Lidi na palubě zásobuje průběžně alespoň studenou stravou vrtulník z jedné vyslané doprovodné lodi.

Francouzská rybářská loď Trévignon a seychelské remorkéry se loď snaží odtáhnout na největší seychelský ostrov Mahé. Z místa nehody musí bezvládné plavidlo urazit kolem 350 kilometrů. „Loď Costa Allegra je očekávána na Mahé (ve čtvrtek) v 5:30 italského času,“ sdělil dnes mluvčí italské pobřežní hlídky Cosimo Nicastro v rozhovoru pro zpravodajskou televizní stanici Sky TG24. 

Rejdařská společnost Costa Crociere ujistila, že je v neustálém kontaktu se svou poškozenou lodí a že je vše pod kontrolou. Dodala, že cestující, mezi kterými jsou i čtyři děti mladší tří let a osm dalších ve věku od tří do 18 let, dostávají kromě jídla i další nezbytné věci.

/*json*/{"map":{"lat":-4.679574,"lng":55.491977,"zoom":4,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":-4.679574,"lng":55.491977,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/