Novináři se dostali do íránského vesmírného střediska

Teherán - Írán dnes poprvé pustil novináře do svého vesmírného střediska Alborz nedaleko hlavního města. Představitelé této islámské země nedávno znemožnili mezinárodním inspektorům přístup na vojenskou základnu Parčín, kde chtěli prověřit své pochybnosti o íránském jaderném programu. Novinářskou exkurzí do kosmického střediska se Teherán podle agentury AP zřejmě snaží projevit ochotu umožnit zběžný pohled na své citlivé technologie.

Ambiciózní kosmický program vzbuzuje obavy Západu kvůli možným vojenským důsledkům. Stejná technologie, jaká umožňuje vynášet na oběžnou dráhu satelity, by mohla být použita k odpalování bojových hlavic. Vesmírné středisko Alborz se nachází asi 70 kilometrů západně od Teheránu a slouží údajně ke sledování satelitů a shromažďování dat z nich.
   
Návštěvy se zúčastnilo asi 50 novinářů zahraničních médií. Íránští představitelé jim ukázali model satelitu Navid, který Írán nedávno vypustil na oběžnou dráhu. Sankce uvalené kvůli kontroverznímu jadernému programu prý způsobily, že Teheránu chyběly některé součástky, ale Íránci si prý dokázali vyrobit vlastní.

Tamní odborníci prý kromě toho sledují i výzkumný satelit Terra amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a jiné družice, které jsou k dispozici mezinárodní vědecké komunitě. Navid byl už třetí malý satelit, který Írán poslal v uplynulých letech na
oběžnou dráhu. Životnost dvou předchozích byla v řádu několika měsíců. Navid má údajně sloužit ke sběru údajů o počasí a ke sledování přírodních pohrom.

Západ se obává, že Írán usiluje o získání jaderných zbraní, a uvalil proto na něj řadu sankcí. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program slouží výlučně mírovým účelům, a chce zdůraznit své technologické úspěchy, aby ukázal, že mezinárodní sankce mu nebrání ve vývoji.